Agentúrny text sme o 19:55 nahradili autorským článkom SME.
BANSKÁ BYSTRICA. Postreky v Národnom parku Nízke Tatry a v chránených oblastiach Kysuce a Horná Orava neboli nezákonné. Štátny podnik Lesy SR pri nich využil mlčanie ministerstva životného prostredia, ktoré
v zákonnej lehote neodpovedalo na žiadosť o výnimku.
Rozvojovo-technický riaditeľ Lesov SR Peter Morong priznal, že nemali povolenie na postreky, ale len v ôsmich porastoch na ploche približne 15 hektárov v Odštepnom závode Liptovský Hrádok. Zodpovedný je podľa neho zamestnanec závodu, ktorý porasty neuviedol v žiadosti.
Právna fikcia
Štátny podnik požiadal vo februári minulý rok o možnosť striekať oblasti v Nízkych Tatrách, na Orave a na Kysuciach. Ministerstvo nerozhodlo v lehote a lesníci začali v apríli s postrekmi. Využili možnosť právnej fikcie, čo znamená, že ak orgán, ktorý rozhoduje napríklad o žiadosti o udelenie výnimky nerozhodne v termíne, predpokladá sa, že súhlasí.
Denník SME sa ministerstva životného prostredia pýtal, prečo nestihlo termín, už pred piatimi dňami. Odpovedalo až dnes.
Nestihli rozhodnúť
Dôvodom malo byť rozhodovanie o tom, či môžu byť ochranárski aktivisti účastníkmi v konaní o udelenie výnimky a či majú teda právo sa k nej vyjadriť. Rozhodlo 30. marca, teda deň pred vypršaním termínu.
„Vzhľadom na uvedené termíny ministerstvo nemohlo vydať rozhodnutie vo veci samej do plánovanej činnosti,“ povedala hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová. Po dvoch mesiacoch postrekov ich vtedajší minister životného prostredia Viliam Turský (SNS) zastavil. Najmä pre neurčitosť žiadosti.
Lesníci chcú podľa Moronga chemicky postrekovať lesy zasiahnuté lykožrútom aj tento rok, už ale nie v národných parkoch.