BANSKÁ BYSTRICA . Sudca banskobystrického súdu Alexander Mojš dnes znovu stál pred disciplinárnym senátom Najvyššieho súdu. Predseda Krajského súdu v Banskej Bystrici Ján Bobor pre neho žiada najprísnejší trest, zbavenie funkcie sudcu.
Dôvodom disciplinárneho konania voči Mojšovi sú dva konkurzné prípady, ktoré sa Boborovi zdajú podozrivé a jeden údajný únik osobných údajov o sudkyni Miriam Sninskej. Sudca Mojš mal dva roky pozastavený výkon funkcie. Od leta minulého roku je znovu sudcom.
Disciplinárny senát Najvyššieho súdu v minulom roku konštatoval, že Mojš je nevinný. Odvolací senát však rozhodnutie zrušil a prípad vrátil na nové prejednanie.
Včerajšie pojednávanie trvalo krátko. Mojšov obhajca Roman Kvasnica hneď v úvode namietol Banskú Bystricu ako miesto pojednávania, pretože zákonné sídlo Najvyššieho súdu je Bratislava. Tvrdí, že došlo k porušeniu zásady rovnosti strán v konaní. Navrhovateľ Bobor je predsedom krajského súdu a jeden z členov disciplinárneho senátu je jeho priamym podriadeným. Senát námietke nevyhovel a konštatoval, že miesto konania je zákonné.
Disciplinárny senát však akceptoval druhú Kvasnicovu námietku a bude ju skúmať. Preto odročil pojednávanie na neurčito. Obhajca tvrdí, že súčasný senát je nezákonný.
„Najvyšší súd nepredložil vec existujúcemu disciplinárnemu senátu päť mesiacov. Počkali si na kreovanie nových senátov. Tento neprávny stav ste prehĺbili, tým keď ste odňali vec senátu, ktorý vo veci konal," povedal Kvasnica predsedovi senátu.
Senát po porade konanie odročil, aby mohol preskúmať, za akých okolností zanikol mandát pôvodným sudcom.
Mojš po pojednávaní vyhlásil, že sa konečne nahlas začali hovoriť veci, ktoré sa týkajú procesných pravidiel. „Hovoria sa v budove súdu a musia sa hovoriť sudcom a žalobcovi. Môžu rozhodnúť, môžu povedať, že spravodlivo, ale toto je v prvom rade pozícia mocenská. Ja som v tomto prípade len figúrka. Sú to trestní sudcovia a toto má povahu trestného konania," povedal sudca.
Jediným pozitívom „tŕňovej cesty, ako nazval svoj príbeh trvajúci od roku 2002 je to, že vie, ako je to byť na druhej strane. „To by si mali vyskúšať viacerí sudcovia," dodal.
Najvyšší súd preložil pojednávanie do Banskej Bystrici
Najvyšší súd preložil svoje disciplinárne konanie do Banskej Bystrici prvý raz. Podľa zákona sa pojednávania konajú „spravidla" v sídle súdov, ktorým je v prípade Najvyššieho súdu Bratislava. Jedným z dôvodov preloženia konania, ktoré schválila Súdna rada, bola „súčasná zlá ekonomická situácia".
Zuzana Wienk z Aliancie FairPlay má však podozrenie, že pojednávanie preložili z Bratislavy úmyselne.
„Disciplinárne pojednávania sa bežne konajú na Najvyššom súde v Bratislave, tento prípad je podľa našich vedomostí prvým pojednávaním, ktoré bolo preložené na iný súd. Máme vážne podozrenie, že dôvodom preloženia pojednávania mohlo byť sťaženie účasti verejnosti a médií na ňom. Bohatá účasť verejnosti pravdepodobne niekomu prekáža. Pojednávania Najvyššieho súdu v Bratislave totiž okrem médií sledujú aj predstavitelia diplomatických zborov. Je dôležité, aby verejnosť tieto konania sledovala, lebo sú postupom moci proti kritickým a nepohodlným sudcom. Sudca Mojš je čestný. Obhajuje základy práva a takých sudcov je v súčasnosti veľmi málo," konštatovala Wienk.
Mojš: Tŕňová cesta ešte bude pokračovať
Sudca Mojš označil disciplinárne konanie nedávno za svoju tŕňovú cestu. „Tento človek je absolútne nevinný a toto je len svojvôľa štátnej moci," myslí si jeho obhajca.
Aj disciplinárny senát Najvyššieho súdu v minulom roku konštatoval, že Mojš je nevinný. V prvom prípade, v ktorom mal Mojš vymenovať za osobitnú správkyňu v konkurze osobu, ktorá nebola zapísaná v zozname správcov, zastavil konanie, pretože skutok je premlčaný. V druhom, podľa ktorého údajne umožnil predať majetok z konkurzu, senát uznal Mojšove argumenty, že ho predal za cenu vyššiu, ako bola pôvodná. Senát konštatoval, že skutok nie je disciplinárnym previnením. Bobor sa proti verdiktu odvolal.
Prípad dostal odvolací disciplinárny senát Najvyššieho súdu pod vedením Pavla Polku. Oslobodzujúce rozhodnutie v apríli minulého roku zrušil a prípad vrátil na nové prejednanie. Predseda Polka vtedy povedal pre agentúru SITA, že v tomto prípade "ide o vážnu vec, nejde o pár sto korún, ale ide o milióny a vznikajú dôvodné pochybnosti a dôvodne podozrenie, že jednoducho ide o trestnosť a v tomto prípade by prichádzalo do úvahy prerušenie disciplinárneho konania a postúpenie veci orgánom činným v trestnom konaní".
Aliancia Fairplay udelila v minulom roku sudcovi Mojšovi cenu Biela vrana. Cenu aliancia udeľuje za vytrvalú snahu o spravodlivosť, vieru v princípy a výraznú odvahu.
Mojš už čelil niekoľkým disciplinárnym konaniam. Vyhol sa pravdepodobne aj jednému pokusu o diskreditáciu pri dopravnej nehode.
Niektoré disciplinárne konania pobúrili časť sudcov. V septembri uplynulého roku napísali 15 sudcovia otvorený list ústavným činiteľom a ministerke spravodlivosti, že disciplinárne konania sa javia ako nástroj na odstránenie sudcov z výkonu súdnej moci alebo aspoň na ich zastrašenie a šikanovanie.