BANSKÁ BYSTRICA. Podľa obžaloby mali 53-ročný podnikateľ Milan I., 50-ročný notár Ferdinand O. a 56-ročný bývalý riaditeľ Správy katastra v Trebišove Pavol P. Slovenskú republiku a ďalších vlastníkov pripraviť o približne 6500 hektárov lesov a iných pozemkov. Ich hodnota je asi 43 miliónov eur. Obžalovaní vinu popierajú.
V roku 1989 získala pozemky na základe notárskeho osvedčenia vydaného Ferdinandom O. vtedy 84-ročná Mária Dušičková. Mala byť údajne nevlastnou dcérou maďarského grófa Karolyiho, starého otca korunného svedka, ktorá onedlho potom zomrela. Ešte predtým pozemky ako nepeňažný vklad vložila do firmy Slánske lesy, s.r.o., ktorej konateľom sa stal Milan I., manžel Dušičkovej vnučky. Notár tvrdí, že vnuk grófa Karolyiho podpísal notárske osvedčenie o darovaní pozemkov Dušičkovej dobrovoľne.
Bývalá administratívna pracovníčka v kancelárii Ferdinanda O. dnes na súde uviedla, že si mená Karolyi a Dušičková nepamätá. Potvrdila však, že pri osvedčovaní podpisov sa vždy kontrolovali osobné údaje osôb, ktorých sa to týkalo. Tiež to, že ak nimi boli občania Maďarska, tak text do zápisnice v slovenčine neprekladal prekladateľ ale notár O., ktorý ho aj diktoval. Obžaloba tvrdí, že na osvedčeniach, na základe ktorých pozemky získala Dušičková, sú uvedené klamlivé údaje o vlastníckom práve k nim. Gróf László Karolyi na súde potvrdil svoje výpovede z prípravného konania. Obžalovaní a ďalšie osoby ho vyhľadali v Maďarsku a zaujímali sa o majetok jeho rodiny, ktorý mala na Slovensku. Pavol P. mu mal povedať, že na Slovensku už nič z majetku nedostane. Spolu s Milanom I. mu navrhli, či by sa nedalo dokázať, že Dušičková, ktorej matka slúžila u Karolyovcov, je nevlastná dcéra jeho deda. Tak by sa ona mohla dostať k pozemkom.
Dušičkovú chcel gróf navštíviť, pretože v jeho rodine bolo zvykom, že pri odchode do dôchodku ľudí, ktorí u nej pracovali, odmenili pozemkom či menšou nehnuteľnosťou. Gróf v januári 1998 podpísal u notára Ferdinanda O. vo Veľkých Kapušanoch notársku zápisnicu, v ktorej daroval Dušičkovej 8 alebo 80 hektárov pozemkov. Zápisnica však bola v slovenčine, takže nevedel, čo podpisuje, a notár mu ju iba pretlmočil do maďarčiny. Prisľúbil, že mu ju pošle po tom, ako ju preložia do maďarčiny. Preloženú zápisnicu nedostal vyše roka, doniesli mu ju neskôr pracovníci Štátnych lesov, ktorí sa začali o pozemky zaujímať. Vtedy zistil, že v notárskej zápisnici je ako dar uvedených až 8000 hektárov pozemkov, čo ho prekvapilo a veľmi nahnevalo. Jeho rodina mala totiž na Slovensku najviac 2500 hektárov lesov a pozemkov a spravoval ich štát. Spomínané pozemky pre Slovenskú republiku na základe predbežného opatrenia súdu spravujú Slovenský pozemkový fond a podnik Lesy SR, š.p. Podľa právničky, ktorá na súde zastupuje SR, preto nedošlo ku škode pre štát. O tom, že pozemky patria štátu, sú listinné dôkazy, ktoré sú právoplatné a vykonateľné. Hlavné pojednávanie na Krajskom súde v Banskej Bystrici pokračuje v utorok 2. marca výsluchom ďalších svedkov.