BANSKÁ BYSTRICA. V realitnom biznise sa často stáva, že ceny pozemkov v krátkom čase vyletia. Na prípade z Banskej Bystrice je zarážajúce, že štátny orgán neprimerane nízko ohodnotil pôdu a napokon za tie isté pozemky draho zaplatilo mesto.
Na začiatku stálo rozhodnutie Slovenského pozemkového fondu (SPF) vydať reštituentom pôdu lacno ako pôdohospodársku, hoci bolo jasné, že je určená na výstavbu. Stavebné pozemky potom v rýchlom slede niekoľkokrát zmenili majiteľov, až skončili ako majetok mesta Banská Bystrica. Tá za ne mala zaplatiť skoro 180 miliónov korún (okolo šesť miliónov eur).
Okresný súd v Banskej Bystrici dnes začne pojednávať žalobu proti bývalému riaditeľovi SPF v Banskej Bystrici Dušanovi Cabanovi. Je obžalovaný z podvodu. Tým, že to v roku 2005 schválil, spôsobil škodu za 31,6 milióna korún (1,02 milióna eur).
Zavádzajúce údaje
Caban podľa prokuratúry nezaistil riadne ohodnotenie pôdy vydanej reštituentom Andrejovi a Eleonóre Sopóciovcom. Využívala sa síce ako poľnohospodárska a úmerne tomu ju ohodnotili na 4 až 6 korún za štvorcový meter, v skutočnosti už bola určená na stavebné účely, čo dávalo cenu 117 korún za štvorcový meter.
Prokuratúra poznamenáva, že podklady pripravené mestským úradom v Banskej Bystrici vrátane vtedajšieho primátora Jána Králika boli „zavádzajúce a nekompletné". Caban mal tiež ignorovať zamestnancov SPF Martu Makušovú a Jána Speváka, ktorí ho informovali o neprimeranom ohodnotení pôdy. „Keď som na to upozornila nášho riaditeľa Dušana Cabana, povedal mi, že to mám urobiť tak, ako to chcú Sopóciovci," povedala pred dvoma rokmi Makušová. Teraz má od SPF písomne zakázané sa k prípadu vyjadrovať. K prípadu sa odmietol vyjadriť pre SME aj Caban.
Jednodňoví poľnohospodári
Na základe 10 rokov starej žiadosti o reštitúciu pôdy pri Komárne pridelili Sopóciovcom z Bratislavy asi 250-tisíc štvorcových metrov pôdy v bystrickej časti Šalková. Hoci sa pozemky využívali ako poľnohospodárska pôda alebo trávnatý porast, v roku 2004 ich schválili ako „Východnú priemyselnú zónu Majer-Šalková" v rámci územného plánu Banskej Bystrice. Už rok predtým lokalitu odporučila Dzurindova vláda na umiestnenie priemyselného parku.
V reštitučnej žiadosti Sopóciovci tvrdili, že oni či ich rodinní známi majú úmysel ďalej využívať pôdu na poľnohospodárske účely. Pôda tak podľa toho bola ohodnotená na asi 1,6 milióna korún. V skutočnosti už 12. mája 2005, v deň, keď bol ich návrh na vklad do katastra schválený, predali pozemky firme Profinex Engineering z Banskej Bystrice za 20 miliónov korún (663 878 eur) 10 miliónov pre každého predávajúceho, čo je 80 korún za štvorcový meter. To je desaťkrát viac ako cena stanovená SPF.
„Nemôžem hovoriť, som na ceste s deťmi," povedal Andrej Sopóci. Potom nezdvíhal telefón.
Pomohla stará mama
Majiteľ Profinexu Roman Kvasnička je známy realitný sprostredkovateľ a jeho stará mama, Františka Halajová (85), zastupovala Sopóciovcov vo vzťahu k SPF počas celej reštitúcie. Pre SME však tvrdila, že Sopóciovcov nikdy nevidela a všetko vybavil jej vnuk.
V roku 2006 sa mal Kvasnička stať jedným z kandidátov HZDS na zástupcu riaditeľa SPF, Vladimír Mečiar si neskôr vybral Branislava Brízu. Podľa Kvasničkovho vyhlásenia pre TASR z októbra 2006 o pôde v Šalkovej si nerobil ilúzie, že ju využije na poľnohospodárske účely. „Riešime infraštruktúru a dopravné napojenie tak, aby pozemok mohol slúžiť viacerým záujemcom a spĺňal kritériá pripravenosti územia pre priemyselný park."
Kvasnička, podľa zdroja blízkeho vyšetrovaniu, predal pôdu v Šalkovej v júni 2007 firme Perul z Bratislavy a o štyri dni, 29. júna, ju kúpila MBB, firma mesta Banská Bystrica, za sumu 654 korún za štvorcový meter. To už je stokrát viac ako vymeral SPF. MBB od polovice februára nereaguje na otázky SME.
Slovenský pozemkový fond žaloby stiahol
Pozemkový fond nenechal súd rozhodnúť o škode pri prevodoch.
BANSKÁ BYSTRICA. V prípade pozemkového podvodu v Šalkovej z roku 2005 súčasné vedenie Slovenského pozemkového fondu (SPF) stiahlo civilné žaloby proti osobám a firmám, ktoré zbohatli na pochybných prevodoch.
Okresný súd Bratislava II zastavil vlani 23. októbra žalobu proti reštituentom Sopóciovcom, ktorí tvrdili, že pôdu využijú na poľnohospodárske účely, v skutočnosti ju však obratom predali. Škoda mala byť 13,8 milióna korún. SPF podal žalobu za bezdôvodné obohatenie v máji 2008.
V októbri 2009 žalobca a odporca uzavreli dohodu o urovnaní. Podpísal ju vtedajší riaditeľ SPF Miroslav Mihalík a jeho zástupca Adrian Šándorčin. Je zaujímavé, že SPF nenechal súd rozhodnúť v trestnom prípade a stiahli civilné žaloby pred začatím súdu s ich bývalým bystrickým riaditeľom. Po vynesení rozsudku mohla byť ich argumentácia pred civilným súdom ešte silnejšia.
Hovorca SPF Ľudovít Kavjak odmieta uviesť, čo žalovaní ponúkli za to, že fond stiahol žaloby. V jednej mimosúdnej dohode sa dohodol bezodplatný prevod pozemkov v katastri Banskej Bystrice s výmerou asi štyri hektáre. „Pretože išlo o bezodplatný prevod, hodnota pozemkov sa nestanovovala," tvrdí SPF. V druhom prípade „boli vyrovnané nároky fondu postúpením pohľadávky. Bola vyššia ako hodnota pôvodných pozemkov."
Tom Nicholson