Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Vlašičová piaty, Uchov prvý raz v Banskej Bystrici

Sedemnásty ročník halového výškarského mítingu Europa SC High Jump v Banskej Bystrici ponúkol výkony tohtoročných lídrov svetových tabuliek Blanky Vlašičovej a Ivana Uchova.

BANSKÁ BYSTRICA. Tradičný výškarský míting Europa SC High Jump v Banskej Bystrici si už dávno získal srdcia obyvateľov mesta a aj najlepších svetových skokanov. Každý ročník ponúka niektorých výnimočných, včera sa predstavili v športovej hale na Štiavničkách momentálni lídri svetových tabuliek. Chorvátka Blanka Vlašičová má na konte 206 a ruský reprezentant Ivan Uchov 237 cm. Obidvaja prišli do Bystrice potvrdiť svoje postavenie, čo avizovali už na doobedňajšej tlačovke.

Dvojnásobná svetová šampiónka v skoku do výšky Blanka Vlašičová, ktorá sa môže pochváliť priemerom desiatich najlepčích výkonom 205,9 cm pricestovala na Slovensko už v utorok a plne sa koncentrovala na preteky. Napriek tomu, že o týždeň ju čaká vrchol sezóny na halových majstrovstvách sveta v katarskej Dohe, jednoznačne vyhlásila, že prioritou tohto týždňa bola Banskobystrická latka. ,,Vo štvrtok som sa zobudila normálne. V B. Bystrici sa cítim ako doma. Podmienky sú tu výborné, dobrý poklad v hale, navyše fantastický diváci, čo sú všetky predpoklady, aby som mohla skočiť vysoko. Má veľmi dobrú formu," povedala Vlašičová.

Skryť Vypnúť reklamu

Predvečer mítingu sa 26-ročná Chorvátka stretla s fanúšikmi na tradičnej autogramiáde, ktorú absolvovala už piatykrát. V Bystrici trikrát vyhrala (2006, 2009, 2009), vždy dvojmetrovým skokom. V premiére pred štyrmi rokmi utvorila platný rekord podujatia 205 cm, ktorý bol až do 6. februára chorvátskym rekordom. Zlepšila ho v nemeckom Arnstadte o centimeter. Veľmi ho chcela vylepšiť na domácom podujatí v Splite, ale nepodarilo sa jej to. ,,Vo veľkej hale bolo 12 tisíc divákov a bolo to veľmi ťažké. Silné emócie bolo doslova cítiť vo vzduchu. Najskôr som chcela skočiť rekord mítingu a keď sa mi to podarilo, dala som si latku postaviť rovno na hranicu svetového rekordu. V Splite je tvrdší podklad a možno aj preto odolala. V Bystrici je naopak mäkší, viac mi vyhovuje a dáva mi väčši možnosti skákať čo najvyššie," dodala Vlašičová.

Skryť Vypnúť reklamu

Chorvátska rekordérka je známa tanečnými kreáciami po úspešných pokusoch a v minulých ročníkoch predviedla pekné tanečky. ,,Je to vždy spontána reakcia. Nepripravujem si to. Možno, keby som tanec viac cvičila, bola by som v tom taká dobrá ako v skoku do výšky. Vždy je to o emóciach," usmiala sa Blanka.
V hale bolo pripravené aj nové auto Kia Venga pre pokoriteľa svetového rekordu. ,,Dala by som ho mame, zišlo by sa jej."

Pre Vlašičovú bol štart v Banskej Bystrici posledným pred majstrovstvami sveta v Dohe, na ktorom obhajuje titul spred dvoch rokov. ,,Tréner bol pozrieť podmienky v hale, kde je tiež tvrdých povrch. Bude však rovnaký pre všetky skokanky."

Vlašičová patrí niekoľko rokov k absolútnej svetovej špičke, no na olympijských hrách si titul nevybojovala. Odvtedy mnohí sledujú jej vzťahy so súperkami. ,,Mám dosť starostí so sebou, prečo by som sa mala sústreďovať na iných. S mnohými sa priatelíme, aj keď nevravím, že naše vzťahy sú prehnane srdečné. Na druhej strane rivalita robí výšku zaujímavou pre divákov," dodala Vlašičová.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedávno skončené ZOH vo Vancouvri viac sledovala v tlači ako v televízore. ,,Je to dané aj tým, že žijem v Splite pri mori a zimné športy mi nie sú blízke. Pozrela som si len zjazdára Ivicu Kosteliča."

Uchov začínal ako diskár

Na rozdiel od Vlašičovej prišiel Ivan Uchov do Banskej Bystrice a vôbec na Slovensko prvýkrát v živote. Prišiel s vizitkou majstra Ruska, kde však skočil "len" 231 cm. ,,Je to aj tak trochu moja vina. Keď neskočil 228 na prvý pokus, povedal som mu, aby si ostatné dva nechal na 231. Zdolal ich na posledný pokus. Ivan však rád riskuje. Majstrovstvá Ruska sú na vždy vysokej úrovni. Je to podobné ako americký šampionát v šprintoch. Ľahšie je uspieť na medzinárodných podujatiach ako na domácom šampionáte. Navyše ruská federácia už pred majstrovstvami dala Rybakovovi istotu štartu v Dohe a ostatným ostalo voľné iba jedno miesto. Ivan potvrdil, že je molodec," povedal Uchovov tréner, olympijský víťaz zo Sydney 2000 Sergej Kľugin.

O Uchovovi je známe, že má železné nervy a nerobí si problémy s oblečením. Tepláky si vraj vyzlieka až na výškach, keď ostatní si ich obliekajú po svojom poslednom pokuse. ,,Ľahšie je byť skokanom, ako trénerom," lakonicky skonštatoval Uchov, ktorý nepatrí medzi veľkých rečníkov. Viac za neho hovoril jeho kouč. ,,Emócie u neho prevládnu až vtedy, ak mu nevyjdú preteky. A s tými teplákmi to nie je až také zaujímavé ako sa hovorí," dodal Kľugin.

Viac sa Uchov rozhovoril, keď sa mu pripomenul minulý rok. Pred HME v Turíne zdolal na mítintu v Aténach výšku 240 cm. Teraz sa ponúka palarela medzi Dohou a Bystricou. ,,Prečo nie. Najskôr však chcem rekord mítingu a potom sa uvidí. Dobre sa mi skáče na podobných mítingoch, kde sú haly nabité divákmi a publikum ma tlačí hore. Najlepšie sa mi skáče, keď cítim prepojenie medzi fanúšikmi a športovcom," dodal Uchov.

Ešte jedna indícia nahrávala, že hviezdy mohli Uchova potalčiť k veľkému výkonu v Banskej Bystrici. Včera bolo 4. marca a presne 4. marca pred 21 rokmi vytvoril Kubánec Sotomayor svetový halový rekord 243 cm. ,,Tak to sme nevedeli, ale znie to zaujímavo," povedal tréner.

Zaujímavosťou je, že dvadsaťtriročný rodák z Čeľjabinska začínal ako diskár. Na sústredení vrhačov si však vyskúšal aj výšku a keď preskočil sám seba a neskôr vyhral na ruskom šampionáte, definitívne prešiel pod latku. ,,Mohol som byť aj basketbalista po mame," usmial sa Uchov.

Vlašičová si aj poplakala

Očakávaná udalosť v Banskej Bystrici sa nakoniec nekonala, aj keď diváci v športovej hale na Štiavničkách videli tri pokusy na 209 cm. Chorvátka Blanka Vlašičová po zvládnutí 204 cm si dala latku posunúť vyššie o päť centimetrov, ale nakoniec sa musela uspokojiť len s víťazstvom v 17. ročníku výškarskeho mítingu Europa SC High Jump. Na prekonanie halového rekordu (208) Švédky Bergqvistovej z roku 2006 z nemeckého Arnstadtu si tak ešte musí počkať.

Ženská súťaž mal prvé grády na výške 192 cm, cez ktorú sa na prvý pokus preniesli Vlašičová, Švédka Greenová, Ruska Kľuginová a Poľka Stepaniuková. Sitom bola latka na 195 cm, ktorú zvládla na prvý pokus len Vlašičová a na tretí Greenová. Následnú výšku 198 cm Vlašičová vynechala ďalšiu a Greenová nepokorila. Potom už pišlo len sólo Chorvátky. Najskôr si dala latku na 200 cm, ktorá je akoby jej základná pred rekordnými pokusmi. Padla až na druhý pokus, podobne aj 204 cm, po ktorých predviedla svoje klasické tanečné kreácie. Pred každým rozbehom na rekordných 209 cm si vynútila v hale ticho, postupne si roztlieskala hľadisko a skúšala šťastie. Výška na úrovni svetového halového rekordu však trikrát odolala. Napriek tomu ju vďačných vyše 1100 fanúšikov odmenilo potleskom a nevšimli si slzy na Blankinej tvári.

,,Som šťastná, že sa mi podarilo skočiť 204. Prvýkrát po súťaži sa mi stalo, že som si po súťaži poplakala. Pritom tak veľmi som chcela skočiť rekordných 209 cm. Víťazných 204 je však veľmi dobrý výkon. Chcela som však viac, lákal ma svetový rekord, no dnes som sa nestretla dobre s technikou a viac som zo seba nedostala. Na prekonanie svetového rekordu bola v Banskej Bystrici možno posledná možnosť v halovej sezóne, lebo na majstrovstvách sveta v Dohe pôjde viac o medaily a umiestnenie ako o rôzne maximá," povedala Vlašičová.

V hlavnej súťaži sa po dlhom predstavila aj slovenská reprezentantka. O to viac potešilo, že ňou bola ešte len juniorka Tatiana Dunajská z nášho regiónu z klubu Mostáreň MŠK Brezno. Skočila 176 cm, skončila síce posledná, ale pre mladú skokanku to bola vysoká škola.

Uchov zlepšil rekord mítingu

Mužskú súťaž Banskobystrickej latky sa pokúšali ozdobiť aj slovenskí výškari. Najväčším prekvapením bol Tomáš Bubeník, ktorí sa kvalifikoval do hlavnej súťaže osobným maximom 220 v národnej súťaži a v konkurenci svetových skokanov sa posunul ešte o centimeter vyššie. Prekonal aj Michala Kabelku, ktorý preskočil len 216. Slovenská jednotka Peter Horák sa pohodlne dostal cez 225 cm, 228 vynechal a trikrát sa pokúšal vylepšiť si osobný rekord na 231 cm, zatiaľ mu odolali.
Najväčšou hviezdou mítingu však bol Ivan Uchov, ktorý súťažou prechádzal s nezvyčajnou ľahkosťou. Prvý úspešný pokus absolvoval na 221, po oddychu v spoločnosti trénera a jeho manželky sa len mimochodom v teplákoch prehnal bez väčšieho sústredenia cez 228 cm a už bez teplákov v pohode prekonal 233, keď predtým vynechal 231 cm. Kedže v súťaži ostal sám, latku si dal položiť na 238, čo by znamenalo rekord banskobystrického podujatia. Pri úvodnom pokuse sa dostal nad latku, lenže rýchla na ňu padol. Druhý bol ešte nádejnejší, keď latku jemne šuchol, chvíľu sa držala na stojanoch, ale nakoniec padla. Klasické do tretice vyšlo dokonale. Po rýchlom rozbehu a mohutnom odraze sa prehupol ponad latku a okrem rekordu mítingu si pripísal aj tohtoročné svetové maximum.
Ruský kozmonaut bez nervov hneď po dopade ohlásil organizátorom, aby mu latku zdvihli o ďalšie tri centimetre. Prvý pokus mu nevyšiel, navyše pocítil bolesť v nohe a prvé účinkovanie v Banskej Bystrici ukončil. ,,Môžem organizátorom sľúbiť, že prídem o rok splatiť dlh a minimálne tých 240 cm prekonať. Atmosféra v hale bola vynikajúca. Veril som, že 241 zdolám, no po prvom pokuse, keď sa pod mňou posunul podklad pod nohami, tak som sa dosť vyľakal, že sa môžem vážnejšie zraniť pred majstrovstvami sveta. Môžem si však v pohode povedať, že som prekonal rekord mítingu, uspokojil divákov a nezranil sa," povedal Uchov.

Výsledky - muži: 1. Ivan Uchov (Rus.) 238 - rekord mítingu, 2. Samson Oni (V. Brit.) 231, 3. Vikor Šapoval (Ukr.) 228, 4. Sergej Mudrov (Rus.) 228, 5.-6. Peter Horák (SR) a Osku Torro (Fín.) obaja 225, 7. Abdoulaye Diarra (Fr.) 225, 8. Matúš Bubeník (SR) 221, 9.-10. Nicola Ciotti a Giulio Ciotti (obaja Tal.) 221, 11. Michal Kabelka (SR) 216, 12. Anton Sajevyč (Ukr.) 216, Viktor Ninov (Bulh.) bez platného pokusu.

Výsledky - ženy: 1. Blanka Vlašičová (Chorv.) 204, 2. Emma Greenová (Švéd.) 195, 3. Viktoria Kľuginová (Rus.) 192, 4. Kamila Stepaniuková (Poľ.) 192, 5. Stine Kufaasová (Nór.) 185, 6. Barbora Laláková (ČR) 185, 7. Barbara Szabóová (Maď.) 181, 8. Karolina Blazejová (Poľ.) 181, 9. Tatiana Dunajská (SR) 176.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 3. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 2. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 3. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 4. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 5. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 6. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 7. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 8. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 9. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 10. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 042
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 103
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 730
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 12 535
 5. Aká je chémia vôní 9 545
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 343
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 703
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 589
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 079
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 581
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Banská Bystrica - aktuálne správy

Prvé kvetnaté lúky by mohli v Bystrici vzniknúť čoskoro. Vzniká prírodné laboratórium

Zmena klímy núti mestá konať. V Banskej Bystrici už vytipovali lokality, kde by mohli vzniknúť druhovo rozmanité kvetnaté lúky.

Odborníci sa už stretli na vytipovaných plochách.

Pohronské derby vo zvolenskej réžii

Hokejisti HKM Zvolen triumfovali v nedeľnom zápase 18. kola Tipos extraligy nad HC'05 Banská Bystrica 6:1.

Momentka zo zápasu B. Bystrica - Zvolen.

Rozsvietenie prvej adventnej sviece na breznianskom námestí mohli ľudia sledovať online

Čas adventu si každú nedeľu až do Vianoc pripomína aj mesto Brezno. Tentokrát rozsvietenie prvej adventnej sviečky na námestí sa nieslo v netradičnom duchu, podujatie mohli ľudia sledovať online v priamom prenose.

Súťaž na projekt renovácie plavárne v Mazorníkove za takmer 95-tisíc eur mesto opakuje

Mesto Brezno opakuje verejné obstarávanie na projekt renovácie a modernizácie plavárne na Mládežníckej ulici v mestskej časti Mazorníkovo.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

V Kysuckom Novom Meste majú unikátny adventný veniec

Ide pravdepodobne o najväčší adventný veniec v Žilinskom kraji. Jeho výška je až 3,5 metra. Na jeho výzdobe pracovalo osem ľudí počas niekoľkých týždňov.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

V trnavskej nemocnici je pozitívne testovaných takmer sto zamestnancov

Počet hospitalizovaných pacientov s COVID-19 je vo Fakultnej nemocnici v Trnave približne rovnaký v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Už ste čítali?