Pondelok, 22. apríl, 2019 | Meniny má Slavomír

Vlašičová piaty, Uchov prvý raz v Banskej Bystrici

Sedemnásty ročník halového výškarského mítingu Europa SC High Jump v Banskej Bystrici ponúkol výkony tohtoročných lídrov svetových tabuliek Blanky Vlašičovej a Ivana Uchova.

BANSKÁ BYSTRICA. Tradičný výškarský míting Europa SC High Jump v Banskej Bystrici si už dávno získal srdcia obyvateľov mesta a aj najlepších svetových skokanov. Každý ročník ponúka niektorých výnimočných, včera sa predstavili v športovej hale na Štiavničkách momentálni lídri svetových tabuliek. Chorvátka Blanka Vlašičová má na konte 206 a ruský reprezentant Ivan Uchov 237 cm. Obidvaja prišli do Bystrice potvrdiť svoje postavenie, čo avizovali už na doobedňajšej tlačovke.

Dvojnásobná svetová šampiónka v skoku do výšky Blanka Vlašičová, ktorá sa môže pochváliť priemerom desiatich najlepčích výkonom 205,9 cm pricestovala na Slovensko už v utorok a plne sa koncentrovala na preteky. Napriek tomu, že o týždeň ju čaká vrchol sezóny na halových majstrovstvách sveta v katarskej Dohe, jednoznačne vyhlásila, že prioritou tohto týždňa bola Banskobystrická latka. ,,Vo štvrtok som sa zobudila normálne. V B. Bystrici sa cítim ako doma. Podmienky sú tu výborné, dobrý poklad v hale, navyše fantastický diváci, čo sú všetky predpoklady, aby som mohla skočiť vysoko. Má veľmi dobrú formu," povedala Vlašičová.

Predvečer mítingu sa 26-ročná Chorvátka stretla s fanúšikmi na tradičnej autogramiáde, ktorú absolvovala už piatykrát. V Bystrici trikrát vyhrala (2006, 2009, 2009), vždy dvojmetrovým skokom. V premiére pred štyrmi rokmi utvorila platný rekord podujatia 205 cm, ktorý bol až do 6. februára chorvátskym rekordom. Zlepšila ho v nemeckom Arnstadte o centimeter. Veľmi ho chcela vylepšiť na domácom podujatí v Splite, ale nepodarilo sa jej to. ,,Vo veľkej hale bolo 12 tisíc divákov a bolo to veľmi ťažké. Silné emócie bolo doslova cítiť vo vzduchu. Najskôr som chcela skočiť rekord mítingu a keď sa mi to podarilo, dala som si latku postaviť rovno na hranicu svetového rekordu. V Splite je tvrdší podklad a možno aj preto odolala. V Bystrici je naopak mäkší, viac mi vyhovuje a dáva mi väčši možnosti skákať čo najvyššie," dodala Vlašičová.

Chorvátska rekordérka je známa tanečnými kreáciami po úspešných pokusoch a v minulých ročníkoch predviedla pekné tanečky. ,,Je to vždy spontána reakcia. Nepripravujem si to. Možno, keby som tanec viac cvičila, bola by som v tom taká dobrá ako v skoku do výšky. Vždy je to o emóciach," usmiala sa Blanka.
V hale bolo pripravené aj nové auto Kia Venga pre pokoriteľa svetového rekordu. ,,Dala by som ho mame, zišlo by sa jej."

Pre Vlašičovú bol štart v Banskej Bystrici posledným pred majstrovstvami sveta v Dohe, na ktorom obhajuje titul spred dvoch rokov. ,,Tréner bol pozrieť podmienky v hale, kde je tiež tvrdých povrch. Bude však rovnaký pre všetky skokanky."

Vlašičová patrí niekoľko rokov k absolútnej svetovej špičke, no na olympijských hrách si titul nevybojovala. Odvtedy mnohí sledujú jej vzťahy so súperkami. ,,Mám dosť starostí so sebou, prečo by som sa mala sústreďovať na iných. S mnohými sa priatelíme, aj keď nevravím, že naše vzťahy sú prehnane srdečné. Na druhej strane rivalita robí výšku zaujímavou pre divákov," dodala Vlašičová.

Nedávno skončené ZOH vo Vancouvri viac sledovala v tlači ako v televízore. ,,Je to dané aj tým, že žijem v Splite pri mori a zimné športy mi nie sú blízke. Pozrela som si len zjazdára Ivicu Kosteliča."

Uchov začínal ako diskár

Na rozdiel od Vlašičovej prišiel Ivan Uchov do Banskej Bystrice a vôbec na Slovensko prvýkrát v živote. Prišiel s vizitkou majstra Ruska, kde však skočil "len" 231 cm. ,,Je to aj tak trochu moja vina. Keď neskočil 228 na prvý pokus, povedal som mu, aby si ostatné dva nechal na 231. Zdolal ich na posledný pokus. Ivan však rád riskuje. Majstrovstvá Ruska sú na vždy vysokej úrovni. Je to podobné ako americký šampionát v šprintoch. Ľahšie je uspieť na medzinárodných podujatiach ako na domácom šampionáte. Navyše ruská federácia už pred majstrovstvami dala Rybakovovi istotu štartu v Dohe a ostatným ostalo voľné iba jedno miesto. Ivan potvrdil, že je molodec," povedal Uchovov tréner, olympijský víťaz zo Sydney 2000 Sergej Kľugin.

O Uchovovi je známe, že má železné nervy a nerobí si problémy s oblečením. Tepláky si vraj vyzlieka až na výškach, keď ostatní si ich obliekajú po svojom poslednom pokuse. ,,Ľahšie je byť skokanom, ako trénerom," lakonicky skonštatoval Uchov, ktorý nepatrí medzi veľkých rečníkov. Viac za neho hovoril jeho kouč. ,,Emócie u neho prevládnu až vtedy, ak mu nevyjdú preteky. A s tými teplákmi to nie je až také zaujímavé ako sa hovorí," dodal Kľugin.

Viac sa Uchov rozhovoril, keď sa mu pripomenul minulý rok. Pred HME v Turíne zdolal na mítintu v Aténach výšku 240 cm. Teraz sa ponúka palarela medzi Dohou a Bystricou. ,,Prečo nie. Najskôr však chcem rekord mítingu a potom sa uvidí. Dobre sa mi skáče na podobných mítingoch, kde sú haly nabité divákmi a publikum ma tlačí hore. Najlepšie sa mi skáče, keď cítim prepojenie medzi fanúšikmi a športovcom," dodal Uchov.

Ešte jedna indícia nahrávala, že hviezdy mohli Uchova potalčiť k veľkému výkonu v Banskej Bystrici. Včera bolo 4. marca a presne 4. marca pred 21 rokmi vytvoril Kubánec Sotomayor svetový halový rekord 243 cm. ,,Tak to sme nevedeli, ale znie to zaujímavo," povedal tréner.

Zaujímavosťou je, že dvadsaťtriročný rodák z Čeľjabinska začínal ako diskár. Na sústredení vrhačov si však vyskúšal aj výšku a keď preskočil sám seba a neskôr vyhral na ruskom šampionáte, definitívne prešiel pod latku. ,,Mohol som byť aj basketbalista po mame," usmial sa Uchov.

Vlašičová si aj poplakala

Očakávaná udalosť v Banskej Bystrici sa nakoniec nekonala, aj keď diváci v športovej hale na Štiavničkách videli tri pokusy na 209 cm. Chorvátka Blanka Vlašičová po zvládnutí 204 cm si dala latku posunúť vyššie o päť centimetrov, ale nakoniec sa musela uspokojiť len s víťazstvom v 17. ročníku výškarskeho mítingu Europa SC High Jump. Na prekonanie halového rekordu (208) Švédky Bergqvistovej z roku 2006 z nemeckého Arnstadtu si tak ešte musí počkať.

Ženská súťaž mal prvé grády na výške 192 cm, cez ktorú sa na prvý pokus preniesli Vlašičová, Švédka Greenová, Ruska Kľuginová a Poľka Stepaniuková. Sitom bola latka na 195 cm, ktorú zvládla na prvý pokus len Vlašičová a na tretí Greenová. Následnú výšku 198 cm Vlašičová vynechala ďalšiu a Greenová nepokorila. Potom už pišlo len sólo Chorvátky. Najskôr si dala latku na 200 cm, ktorá je akoby jej základná pred rekordnými pokusmi. Padla až na druhý pokus, podobne aj 204 cm, po ktorých predviedla svoje klasické tanečné kreácie. Pred každým rozbehom na rekordných 209 cm si vynútila v hale ticho, postupne si roztlieskala hľadisko a skúšala šťastie. Výška na úrovni svetového halového rekordu však trikrát odolala. Napriek tomu ju vďačných vyše 1100 fanúšikov odmenilo potleskom a nevšimli si slzy na Blankinej tvári.

,,Som šťastná, že sa mi podarilo skočiť 204. Prvýkrát po súťaži sa mi stalo, že som si po súťaži poplakala. Pritom tak veľmi som chcela skočiť rekordných 209 cm. Víťazných 204 je však veľmi dobrý výkon. Chcela som však viac, lákal ma svetový rekord, no dnes som sa nestretla dobre s technikou a viac som zo seba nedostala. Na prekonanie svetového rekordu bola v Banskej Bystrici možno posledná možnosť v halovej sezóne, lebo na majstrovstvách sveta v Dohe pôjde viac o medaily a umiestnenie ako o rôzne maximá," povedala Vlašičová.

V hlavnej súťaži sa po dlhom predstavila aj slovenská reprezentantka. O to viac potešilo, že ňou bola ešte len juniorka Tatiana Dunajská z nášho regiónu z klubu Mostáreň MŠK Brezno. Skočila 176 cm, skončila síce posledná, ale pre mladú skokanku to bola vysoká škola.

Uchov zlepšil rekord mítingu

Mužskú súťaž Banskobystrickej latky sa pokúšali ozdobiť aj slovenskí výškari. Najväčším prekvapením bol Tomáš Bubeník, ktorí sa kvalifikoval do hlavnej súťaže osobným maximom 220 v národnej súťaži a v konkurenci svetových skokanov sa posunul ešte o centimeter vyššie. Prekonal aj Michala Kabelku, ktorý preskočil len 216. Slovenská jednotka Peter Horák sa pohodlne dostal cez 225 cm, 228 vynechal a trikrát sa pokúšal vylepšiť si osobný rekord na 231 cm, zatiaľ mu odolali.
Najväčšou hviezdou mítingu však bol Ivan Uchov, ktorý súťažou prechádzal s nezvyčajnou ľahkosťou. Prvý úspešný pokus absolvoval na 221, po oddychu v spoločnosti trénera a jeho manželky sa len mimochodom v teplákoch prehnal bez väčšieho sústredenia cez 228 cm a už bez teplákov v pohode prekonal 233, keď predtým vynechal 231 cm. Kedže v súťaži ostal sám, latku si dal položiť na 238, čo by znamenalo rekord banskobystrického podujatia. Pri úvodnom pokuse sa dostal nad latku, lenže rýchla na ňu padol. Druhý bol ešte nádejnejší, keď latku jemne šuchol, chvíľu sa držala na stojanoch, ale nakoniec padla. Klasické do tretice vyšlo dokonale. Po rýchlom rozbehu a mohutnom odraze sa prehupol ponad latku a okrem rekordu mítingu si pripísal aj tohtoročné svetové maximum.
Ruský kozmonaut bez nervov hneď po dopade ohlásil organizátorom, aby mu latku zdvihli o ďalšie tri centimetre. Prvý pokus mu nevyšiel, navyše pocítil bolesť v nohe a prvé účinkovanie v Banskej Bystrici ukončil. ,,Môžem organizátorom sľúbiť, že prídem o rok splatiť dlh a minimálne tých 240 cm prekonať. Atmosféra v hale bola vynikajúca. Veril som, že 241 zdolám, no po prvom pokuse, keď sa pod mňou posunul podklad pod nohami, tak som sa dosť vyľakal, že sa môžem vážnejšie zraniť pred majstrovstvami sveta. Môžem si však v pohode povedať, že som prekonal rekord mítingu, uspokojil divákov a nezranil sa," povedal Uchov.

Výsledky - muži: 1. Ivan Uchov (Rus.) 238 - rekord mítingu, 2. Samson Oni (V. Brit.) 231, 3. Vikor Šapoval (Ukr.) 228, 4. Sergej Mudrov (Rus.) 228, 5.-6. Peter Horák (SR) a Osku Torro (Fín.) obaja 225, 7. Abdoulaye Diarra (Fr.) 225, 8. Matúš Bubeník (SR) 221, 9.-10. Nicola Ciotti a Giulio Ciotti (obaja Tal.) 221, 11. Michal Kabelka (SR) 216, 12. Anton Sajevyč (Ukr.) 216, Viktor Ninov (Bulh.) bez platného pokusu.

Výsledky - ženy: 1. Blanka Vlašičová (Chorv.) 204, 2. Emma Greenová (Švéd.) 195, 3. Viktoria Kľuginová (Rus.) 192, 4. Kamila Stepaniuková (Poľ.) 192, 5. Stine Kufaasová (Nór.) 185, 6. Barbora Laláková (ČR) 185, 7. Barbara Szabóová (Maď.) 181, 8. Karolina Blazejová (Poľ.) 181, 9. Tatiana Dunajská (SR) 176.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Inzercia - Tlačové správy

 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 2. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť
 3. Až vďaka chorobe objavila svoj talent
 4. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali
 5. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou?
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie
 7. Jozef Miloslav Hurban sa dostal do vesmíru
 8. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori
 9. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým?
 10. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča
 1. Women in business
 2. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019
 3. Bim Challenge 2019
 4. Čerpacie stanice OMV Slovensko budú otvorené aj počas sviatkov
 5. Z Fondu malých projektov je možné získať až 50-tisíc eur
 6. Grilovacia sezóna je zahájená!
 7. Moderné bývanie v Žiline v 30-tych rokoch 20. storočia
 8. Čerpačky OMV na Slovensku majú dvere otvorené aj počas sviatkov
 9. Funkce pro Slovensko: navigace na čísla popisná i bez ulic! Mio
 10. Projekt CEC spojil študentov ekonomických univerzít troch štátov
 1. TOP desať gréckych ostrovov na letnú dovolenku 2019 19 006
 2. Bulharsko: Najlepšie miesta na dovolenku pri mori 12 512
 3. Čerpáte úver? Na toto by ste určite mali myslieť 9 078
 4. 7 kritických situácií na cestách. Ohrozujú každého vodiča 8 599
 5. Čo upiecť na Veľkú noc? 5 skvelých dezertov Adriany Polákovej 6 873
 6. Kaufland začal s predajom slovenských uhoriek bez fólie 5 377
 7. Vie sa vaša pokladnica spojiť s finančnou správou? 4 186
 8. Pre učiteľov je dôležité, aby sa navzájom inšpirovali 3 665
 9. Až vďaka chorobe objavila svoj talent 3 484
 10. Čo robí dobrého zamestnávateľa dobrým? 3 068

Hlavné správy z MY Bystrica

Opitý motocyklista z Polomky unikal polícii,v Bacúchu narazil do plota

Pri dychovej skúške mu namerali 1,92 promile alkoholu.

Popredný ovocinár, profesor Ivan Hričovský, ponúkol záhradkárom cenné rady

V rámci projektu obnovy historického ovocného sadu v Brezne radil záhradkárom naslovovzatý odborník v oblasti ovocinárstva a záhradníctva. Predviedol aj názorné ukážky správneho orezávania ovocných drevín.

Záujem bol veľký.
Zápisky organistu (2)

Ako sa slávili obrady Veľkého piatku a Veľkonočná vigília v Paríži pár dní po požiari Notre Dame

Banskobystrický organista Matúš Kucbel strávil veľkonočné trojdnie v Paríži iba pár dní po požiari Notre Dame. Prečítajte si druhú časť jeho parížskych zápiskov.

Veľkonočná vigília v chráme Saint Sulpice

Motorkár narazil do auta, ktoré išlo pred ním

Nehoda sa stala včera v Podbrezovej, motorkár nedodržal bezpečnú vzdialenosť.

Jeho kraslice obdivujú aj ženy. Pre Milana Dobrotu je to relax

Muži, ktorí dokážu na Slovensku zdobiť kraslice, sú skôr raritou. Banskobystričan Milan Dobrota je dôkazom, že zdobenie kraslíc vôbec nemusí byť výhradne ženskou záležitosťou.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Plot rozdeľuje Nitranov, jedni ho chcú, druhí nie. Oficiálne chráni zeleň

Pletivo za tisíce eur má chrániť zeleň. Postavili ho však najmä kvôli parkovacím miestam.

Noc horských záchranárov z Malej Fatry. Z jednej akcie museli ísť do druhej

Horskí záchranári pomáhali vyčerpaným i strateným turistkám zo zahraničia.

Vybrali SME

Už ste čítali?