Streda, 28. október, 2020 | Meniny má DobromilaKrížovkyKrížovky

Ďurišove najkrajšie góly, blízko mal hetrik

Banskobystrickí futbalisti stavili na kolektívny výkon, ktorý im po dvoch góloch Michala Ďuriša priniesol tri body po víťazstve nad Slovanom.

BANSKÁ BYSTRICA. Futbalisti banskobystrickej Dukly túžia po pohárovej Európe a že to myslia vážne, potvrdili aj proti bratislavskému Slovanu. Na vlastnej pôde na Štiavničkách obrali majstra o všetky body a vyrovnali s ním krok v tabuľke. Belasým zrušili víťaznú šnúru štyroch stretnutí, naopak vlastnú natiahli na jedenásť súbojov bez prehry.

Slovan prišiel sebavedome s dvojicou najlepších strelcov súťaže, ktorí sa však nepresadili. Masaryka tréneri po polčase stiahli, lebo sa nedokázal dostať do žiadnej šance. Bol len tieňom Masaryka z 18. októbra 2008, keď na Štiavničkách v druhom polčase v priebehu 21 minút otočil hetrikom z 0:2 na 3:2 pre Slovan. Halenár si pripísal len asistenciu pri góle Salatu. Celkove pôsobili belasí akoby sa prvýkrát stretli na ihrisku. Nedokázali si dvakrát po sebe presne prihrať a niektorí jednotlivci pripadali divákom až trápne. Hlavne Obžera sa viac staral o orálny prejav na všetky strany, lopta bola u neho až na druhom mieste.

Naopak hráči Dukly sa sústredili na herný prejav a okrem štvrťhodiny po góle vo vlastnej sieti boli futbalovejší a dôraznejší. Aj keď sa nevyhli niekoľkým kiksom v obrane, aj kapitán Poljovka trikrát zluftoval, stáli v defenzíve na pevnejších nohách a hosťom veľa príležitostí na skórovanie nedali. ,,Slovan je známy dobrými štandardnými situáciami, ktoré má výborne prepracované a je silný v osobných súbojoch. Najmä Masaryk a Halenár. Stretnutie bolo náročné z hľadiska súbojov a koncentrácie počas celých 90 minút. Určite je ťažšie brániť Slovan ako iné tímy v lige," povedal stopér Dukly Jozef Adámik a dodal. ,,Povedali sme si, že podáme kolektívny výkon, každý zabojuje za druhého a nepustíme ich do šancí. Hrať hurá systém proti Slovanu sa nevypláca. Spoliehali sme sa na silu kolektívu, že napustíme súperov do čistých šancí, čo sa nám podarilo. Pred zápasom sme nemali silné reči. Chceli sme zabojovať o čo najlepší výsledok a že to vyšlo takto, je super. Tri body sú pre nás veľmi cenné. Škoda, že dali rýchly gól po prestávke, trochu nás to vyviedlo z koncentrácie, ale rýchlo sme sa spamätali a víťazstvo ubránili."

Bojovnosť Dukly bola veľká, vysoké nasadenie prinieslo aj niekoľko šrámov. Adámika museli aj odniesť na nositkách, ale sa vrátil a tržnú ranu mal aj na ruke. ,,Išiel som do sklzu, podvrtlo mi nohu, pichlo v zadu v kolene, ale nemalo by to byť nič vážne. Ruku som si poranil až v šatni vlastnou nepozornosťou," vysvetlil Adámik.

Michal Ďuriš strelil v predchádzajúcej sezóne šesť gólov, v jeseni tohto ročníka vyšiel v 11 zápasoch naprázdno aj preto, lebo ju nedohral pre zranenie. Strelecké kopačky si obul v pravý čas, proti Slovanu to boli vlastne jeho najkrajšie góly kariéry. ,,Určite. Mám radosť z futbalu po zranení a som rád, že mi to padlo. Dúfam, že gólov bude viac. Remizovali sme v Nitre, vyhrali nad Slovanom. Jar sme výborne rozohrali, sme skromní, no chceme zároveň hrať až úplne hore. Chceme ukázať všetkým neprajníkom, že tam patríme. Náladu máme výbornú, víťazstvo sme si vydreli, a to teší dvojnásobne," povedal Ďuriš a góly, ktoré mu pripravili spoluhráči, opísal nasledovne. ,,Pri prvom som si zakričal, dostal presnú loptu na nohu a som rád, že aj trochu so šťastím to prešlo do siete. Pri druhom som obehol okolo Salatu, cítil som však, že ma dobieha a umiestnil som to okolo brankára."

Michal Ďuriš mal v závere možnosť skompletizovať hetrik, brankár Putnocký jeho úmysel pri strele zo 14 metrov vystihol. ,,Ťažko povedať, či som to mohol lepšie vyriešiť. Lopta mi padala dobre a pokúsil som sa ju umiestniť. Na prekvapenie terén bol dobrý, dalo sa na ňom hrať. Po polčase nám úvod nevyšiel, Slovan na nás vyletel, no postupne jeho tlak ochabol a zápas sme zvládli."

Kornel Salata pozná prostredie v Banskej Bystrici, práve na Štiavničkách sa futbalovo chytil počas hosťovania z Petržalky a potom sa o neho zaujímali najlepšie slovenské kluby. Aj napriek gólu odchádzal z ihriska so zmiešanými pocitmi. ,,Po mojom góle sme ešte niečo mohli urobiť s výsledkom, ale slabo sme hrali. Pri obidvoch góloch Dukly sme urobli v obrane chyby. Pred druhým polčasom sme si povedali, že najskôr dáme gól a pokúsime sa minimálne vyrovnať. Celý týždeň trénujeme štandardky, jedna vyšla, ale prehrali sme," vyjadril sa Salata. Práve po jeho chybe padol druhý gól. ,,Veľmi zle som trafil loptu a Mišo mohol ísť sám na bránu. Urobil som prvú chybu a hneď sme inkasovali."

Slovan si prehrou v Bystrici skomplikoval cestu za obhajobou titulu. ,,Dôležité bolo, že sme nezvládli prvý polčas. Dostali sme dva lacné góly. Po prestávke sme mali nejaké šance, Dukla hrala iba pri vlastnej bráne. Pokúšali sme sa lopty nakopávať, ale vždy sme trafili nejakého protihráča. Zápas sme si prehrali v prvom polčase," povedal Juraj Halenár.

V najbližšom kole cestujú Bystričania do Žiliny, na pôdu vedúceho tímu. ,,Ideme od zápasu k zápasu skromne. S nami nikto nepočítal v boji o majstra, sami o tom nehovoríme. Chceme len podávať čo najlepšie výkony a zbierať bod po bode," uzavrel Adámik.

1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?