BANSKÁ BYSTRICA. Miestne referendá na Slovensku nemajú tradíciu a zrejme tak skoro ani mať nebudú. Podľa novely zákona o obecnom zriadení, ktorú prijala Národná rada SR začiatkom februára, je k zvolaniu miestneho referenda potrebná petícia s podpismi minimálne tretiny oprávnených voličov v obci.
V Banskej Bystrici môže voliť zhruba 67 tisíc obyvateľov. Ak by z vlastnej iniciatívy chceli zvolať referendum, museli by spísať zoznam s vyše 20 tisíc podpismi. „V minulosti bola táto hranica na dvadsiatich percentách. Referendum môžu iniciovať aj poslanci mestského zastupiteľstva. K tomu je potrebná aktivita minimálne jedenástich z nich," povedal Vladimír Pirošík, poslanec banskobystrického zastupiteľstva.
Ak by chceli zvolať referendum napríklad odporcovia výstavby na banskobystrickej Kalvárii, tak by potrebovali ešte vyše 14 tisíc podpisov. Petičný výbor totiž vo štvrtok informoval, že k 11.3. pozbierali 5794 podpisov.
Pre porovnanie, v Českej republike závisia podmienky pre zvolanie referenda od počtu obyvateľov. V obci, kde žije maximálne tri tisíc ľudí, musí podpísať petíciu 30 percent oprávnených voličov. V mestách do 20 tisíc obyvateľov je to 20 percent a do 200 000 obyvateľov desať percent oprávnených voličov. Vo väčších mestách je táto hranica šesť percent.
V Banskobystrickom kraji sú miestne referendá ojedinelé. V roku 2004 hlasovali obyvatelia Nemeckej o výstavbe spaľovne v miestnej časti Dubová. „Z 1463 oprávnených voličov hlasovalo 64 percent. Ľudia vtedy jednoznačne odmietli výstavbu spaľovne, keď proti bolo 88,6 percent voličov," povedal Jozef Kliment, starosta Nemeckej.