BANSKÁ BYSTRICA. Obecné knižnice sú v neľahkej situácii. Za posledných desať rokov zanikli v banskobystrickom a breznianskom regióne štyri knižnice. Niektoré zas zriadené sú, no v skutočnosti nefungujú. Ľuboslava Hudecová, metodička Verejnej knižnice Mikuláša Kováča v Banskej Bystrici upresnila, že v tomto prípade ide o takzvané stagnujúce knižnice, ktorých je v súčasnosti desať. „ Niektoré stagnujú dlhodobo, dokonca už pätnásť rokov. V ostatných prípadoch je to krátkodobejšia stagnácia počas rekonštrukcie knižníc, či absencie knihovníka," dodala.
Automatizácia často iba snom
V regiónoch Banská Bystrica a Brezno je v súčasnosti 66 verejných knižníc .Časť z nich má veľké problémy s nákupom nových kníh, či automatizáciou knižníc. „ Automatizácia pokračuje veľmi pomaly a nie je na potrebnej úrovni. Len desať knižníc má zakúpený knižnično-informačný systém. V jedenástich majú k dispozícii internet, no len v štyroch prípadoch slúži verejnosti," konštatovala Ľuboslava Hudecová.
Rovnako nedostatočný je aj nákup knižničného fondu. Každý rok evidujú približne 15 - 17 knižníc, ktoré nedostanú žiadne finančné prostriedky na nákup kníh, prípadne iba malé percento zo skutočnej požiadavky.
Podľa metodičky bol medzníkom pre nepriaznivý vývoj rok 1990, kedy prešli knižnice pod riadenie samospráv. Ani jedna knižnica v regióne v súčasnosti nedosahuje taký počet výpožičiek a čitateľov ako v uvedenom roku. Podpisuje sa však pod to aj celosvetový trend poklesu záujmu o čítanie a masívny nástup internetových technológií. Napriek tomu sú v oboch okresoch aj knižnice, ktoré si udržiavajú veľmi dobrý štandard.
Základom úspechu je podpora obcí
Napríklad v Slovenskej Ľupči má knižnica podporu obce i poslancov. Knihovníčka Alexandra Danková hovorí, že nemajú problém s tým, aby obec z rozpočtu vyčlenila prostriedky na nákup nových kníh. „ Vďaka podpore obce sa dokonca podarilo zrekonštruovať priestory knižnice," dodala.
Pri nákupe kníh sa snažia využiť okrem obecných peňazí aj rôzne granty. V dvoch prípadoch už boli úspešní.
Aj knižnica v Šumiaci sa môže oprieť o obec. „ Ročne nakupujeme okolo sto nových kníh, obec nám zväčša vyčlení peniaze podľa našich požiadaviek," povedala knihovníčka Romana Bošeľová. Zväčša sa však nerozhodujú pre drahé knihy, ale snažia sa ich nakupovať v akcii. Knihovníčku trocha mrzí, že poklesol záujem o knihy medzi dospelými čitateľmi . Mesačne ich príde do knižnice približne päť. Naopak, problém s detskými čitateľmi knižnica nemá. Knihovníčka je súčasne učiteľkou v základnej škole, takže sa snaží deti motivovať aj na vyučovaní, aby do knižnice pravidelne chodili a dobrej knihy sa nevzdali.