BANSKÁ BYSTRICA. Na programe marcového mestského zastupiteľstva bude aj všeobecne záväzné nariadenie o evidencii pamätihodností. Verejnosť mohla návrh VZN pripomienkovať do 15. marca. Hlavným cieľom nariadenia je nielen vytvoriť komplexnú databázu pamätihodností, ale aj zabezpečiť ich účinnú ochranu. Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová povedala, že v rámci pripomienkového konania sa mesto snažilo osloviť čo najširší okruh odborníkov.
Jedným z dôvodov bolo predísť problémom, aké vznikli pri prijatí podobného VZN napríklad v Žiline. Tam niektoré sporné body nariadenia dokonca napadol prokurátor, keďže boli v rozpore so zákonom o obecnom zriadení, či so stavebným zákonom. Žilinskí poslanci nakoniec protestu prokurátora vyhoveli a prijali taký text nariadenia, ktorý nezasahuje majiteľom nehnuteľností napríklad do rekonštrukcie budov, vyhlásených za pamätihodnosti. „ Aj vďaka intenzívnemu pripomienkovému konaniu podobné obmedzenia vo vzťahu k vlastníkom náš návrh neobsahuje," dodala hovorkyňa.
Medzi pamätihodnosti môžu byť zaradené hnuteľné, alebo nehnuteľné veci, ktoré nie sú zapísané v ústrednom zozname pamiatkového fondu, no pre mesto majú historickú, architektonickú, kultúrnu, či technickú hodnotu. Môže však ísť aj o kombinované diela prírody a človeka, historické udalosti, názvy ulíc, či zemepisné názvy, ktoré sa viažu k histórii a osobnostiam mesta.
Poslanec mestského zastupiteľstva Vladimír Pirošík považuje za dôležité, aby sa v rámci nariadenia riešila aj otázka finančnej podpory mesta vo vzťahu k obnove pamätihodností. V pripomienkovom konaní preto navrhol, aby sa v záujme zabezpečenia ich ochrany vyčlenilo každoročne minimálne 50 tisíc eur z rozpočtu mesta na príspevky vlastníkom pamätihodností. „ O využití príspevkov by mal rozhodovať primátor na základe predchádzajúceho stanoviska komisie pre pamätihodnosti. Návrh by si zároveň vyžiadal zmenu rozpočtu mesta na tento rok," dodal.
V komisii pre pamätihodnosti by mali byť okrem zástupcov mesta zastúpení aj odborníci z rôznych oblastí spoločenského a kultúrneho života, napríklad pamiatkári, muzeológovia, či ochrancovia prírody a krajiny.