BANSKÁ BYSTRICA. Vzniklo v marci 2005 za účelom využitia biomasy na vykurovanie obecných budov. Združilo sa v ňom osem obcí s cieľom zvyšovať mieru ekonomickej sebestačnosti vidieckych obcí využívaním miestneho potenciálu obnoviteľných zdrojov energie.
Celkové investičné náklady bez DPH na spomínaný projekt dosiahnu vyše 7,05 milióna eur. Z tejto sumy 85 percent uhradí zo svojich fondov Európska únia, 10 percent dostane združenie zo Štátneho rozpočtu SR a 5 percent poskytnú zo svojich rozpočtov dotknuté obce.
"V súčasnosti spolu s Ministerstvom životného prostredia SR pripravujeme podklady na vyhlásenie verejného obstarávania na dodávku prác. S realizáciou projektu by sme chceli začať už v lete tohto roku," uviedol predseda Združenia obcí Bioenergia Bystricko Michal Zibrín. Dodal, že finančne najnáročnejšie budú rekonštrukcia doterajších kotolní a vybudovanie rozvodov tela, a to za vyše 3,2 milióna eur. Na vybudovanie centrálnej skládky štiepok a ďalších skládok je potrebných viac ako 1,43 milióna eur a na zakúpenie strojov vyše 846.000 eur.
Realizáciou projektu neplynofikované obce Čierny Balog, Ľubietová, Poniky, Králiky, Riečka, Tajov a Kordíky dosiahnu využívanie vlastných dostupných energetických zdrojov a nezávislejšiu, lacnejšiu a čistejšiu lokálnu energetiku. Podstatne znížia výdavky na vykurovanie verejných budov, čo im umožní využiť získané úspory na vlastný rozvoj. Zmodernizujú 15 zastaraných kotolní na fosílne palivá zásobujúcich teplom 43 verejných objektov, čím sa výrazne znížia emisie CO2.
Uhoľné kotolne demontujú a na ich miesto nainštalujú nové na biomasu. Z nových kotolní budú vykurované len obecné objekty. V niektorých prípadoch vybudujú aj nové vonkajšie rozvody tepla v prípade, ak sa vykurujú aj iné budovy, ako tie, v ktorých je umiestnená kotolňa. Dodávku tepla do objektov združenie zabezpečí tak, že nakúpi základnú drevnú surovinu - drevné odrezky z píl. Časť suroviny zabezpečí pomocou desiatich nových vlastných zamestnancov, ktorí ju spracujú na použiteľné palivo - drevnú štiepku a kusové drevo pre jednotlivé kotolne. Predpokladaná ročná spotreba dreva, a to 1980 ton štiepok a 143 ton kusového dreva, chce združenie pokryť z lokálnych zdrojov.