BANSKÁ BYSTRICA. Na Slovensku výskyt ochorení na žltačku typu A postupne klesá. V lokalitách, hlavne rómskych osadách, kde je hygienický štandard nízky, sa však epidémie tohto ochorenia vyskytujú pravidelne.Dokladom toho je aj minulý rok, keď epidemiológovia zaznamenali epidemický výskyt žltačky typu A v okresoch Revúca a Lučenec v spádovej oblasti Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Rimavská Sobota. „Na Slovensku v súčasnosti nemáme ucelený systém očkovania proti tejto chorobe. V minulosti sa vykonávalo selektívne očkovanie dvojročných detí v päťročných intervaloch. Tento projekt v súčasnosti nefunguje, no analýzy chorobnosti v mnohých okresoch potvrdili, že toto očkovanie bolo vysoko účinné. Vyrastala totiž odolná, doživotne imúnna generácia detí, ktorá nebola vnímavá na túto nákazu a nezanášala potom žltačku do škôl", uviedla Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica.
Dodala, že odborníci by chceli dosiahnuť, aby sa v tomto projekte pokračovalo hlavne v oblastiach, kde ľudia žijú v zlých hygienických pomeroch. Malo by to nepriamy dopad na výskyt týchto ochorení aj u ostatnej populácie.
Vzhľadom k tomu, že existujú aj iné nástroje, ktoré významným spôsobom znižujú chorobnosť na žltačku typu A- zásobovanie kvalitnou pitnou vodou, kanalizácia, vedenie k osobnej hygiene, umývanie rúk a iné atribúty, odborníci v SR neuprednostňujú očkovanie. „ Že sú tieto atribúty účinné dokazuje aj fakt, že výskyt v populácii klesá. Očkovanie sa aj vo svete sa robí tzv. selektívnym spôsobom, to znamená, že nie je zaradené do národného imunizačného programu. V SR momentálne očkujeme ľudí len v ohniskách nákazy, potom tých, ktorí sú profesionálne vystavení nákaze, za čo zodpovedá zamestnávateľ a ľudí, ktorí cestujú a chcú sa dať dobrovoľne očkovať", konštatovala Avdičová.
Žltačka typu A sa šíri kontaktom, potravinami, či špinavými rukami, žltačka typu B a C sa šíri krvou, pričom rozdiel je v mechanizme prenosu. Ten, kto má prístup k vode, žije v objekte, ktorý je odkanalizovaný a je vedený k osobným hygienickým návykom, predpoklad na šírenie nákazy žltačky typu A nemá.