BANSKÁ BYSTRICA. Zdobeniu kraslíc slamou a voskovaním sa mohli dnes záujemcovia o tieto techniky priučiť v banskobystrickom historickom Thurzovom dome. Na záver 6. ročníka celoslovenskej výstavy To vajíčko maľované im to ukazovali Bohumil a Marianna Vaňovci z Prievidze.
"Vernisáž výstavy sa uskutočnila už vo štvrtok 4. februára. Výstava prezentovala živú tradíciu ľudových remesiel, a preto jej súčasťou bola i aktívna prezentácia techník zdobenia kraslíc. Snažíme sa i takto sprístupniť verejnosti tradíciu zdobenia kraslíc na Slovensku a prezentovali sme vajíčka od krasličiarov z celého Slovenska, od Bardejova a Medzilaboriec, z Vechca na východe, cez stredoslovenské strediská až po Trnavu a Bratislavu na západe," povedala Anna Solivajsová zo Stredoslovenského múzea, ktoré výstavu pripravilo.
Dodala, že návštevníci mohli vidieť kraslice voskované, batikované, olepené slamou, sitinou a rôznofarebnými bavlnkami či kúskami textilu. Tiež vyškrabovaním či madeirovaním, ktoré pripomínajú čipky, ako aj odrôtovaním či dokonca okovaním.
Organizátori počas výstavy pripravili aj tradičné tvorivé dielne, kde sa deti i dospelí zoznámili nielen s technikami výzdoby vajíčok, ale zároveň si odniesli vlastné vajíčka zdobené rôznymi i netradičnými technikami plnými fantázie. Veľkým prínosom bola možnosť stretnúť sa s krasličiarmi a sledovať ich priamo pri výzdobe kraslíc v priestoroch výstavy.
Slepačie vajíčko zohrávalo magickú úlohu v obradovej kultúre slovenského ľudu ako symbol plodnosti. Ako materiál výtvarného prejavu slúži jeho povrch, škrupina. Tradične sa používala škrupina vajíčok domácej hydiny - sliepok, husí, kačíc, teraz už aj pštrosov. Obdarovávanie maľovanými vajíčkami má dávne korene a už v 14. storočí sa nazývali kraslicami, zdôraznila Solivajsová.