BANSKÁ BYSTRICA. Pomáhať deťom s nevyliečiteľnými ochoreniami dôstojne a čo najmenej bolestne dožiť život v prostredí svojho domova je zámerom detského mobilného hospicu, ktorý rozbieha občianske združenie Svetielko nádeje. Domácu paliatívnu starostlivosť deťom a podporu ich rodinám bude poskytovať v Banskobystrickom a Žilinskom kraji, v okruhu zhruba 100 kilometrov, respektíve dve hodiny jazdy autom od centrály v Banskej Bystrici odborný tím zložený z lekárov, zdravotných sestier, sociálneho pracovníka, psychológa a kňaza.
Ako povedal predseda združenia Svetielko nádeje Pavel Bician, inšpiráciou na založenie tejto služby bol pre nich varšavský detský hospic, od ktorého prevzali aj model fungovania. "Oni fungujú už vyše 15 rokov. Mali spočiatku aj lôžkovú časť, ale zistili, že paliatívna starostlivosť v rodinnom prostredí je pre deti lepšia," povedal Bician. Predpokladá, že detský mobilný hospic Svetielka nádeje poskytne služby okolo 20 pacientom ročne, priebežne bude mať v starostlivosti päť až desať pacientov. Náklady na jeho prevádzku odhaduje na zhruba 500-tisíc eur ročne. Okrem sponzorských darov by jeho prevádzku mali hradiť aj platby zo zdravotných poisťovní, prípadne príspevky samosprávnych krajov. Odborný tím hospicu bude mať k dispozícii tri automobily Peugeot 207, ktorými projekt detského mobilného hospicu podporila Liga proti rakovine. Jej výkonná riaditeľka vozidlá slávnostne odovzdá zástupcom Svetielka nádeje v piatok. Vybavenie potrebných administratívnych záležitostí na oficiálne spustenie hospicu však bude podľa Biciana trvať ešte minimálne mesiac. "Boli by sme radi, keby sme to stihli do Medzinárodného dňa detí," dodal Bician.
Združenie Svetielko nádeje vzniklo v roku 2002 a pôsobí pri Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Banskej Bystrici. Zameriava sa na zlepšovanie života detí s onkologickými a život limitujúcimi ochoreniami.