ene.
BANSKÁ BYSTRICA . Transplantačný tím z Fakultnej nemocnice F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici má za sebou dve unikátne transplantácie pečene, za ktorými je profesionálna práca a najmä dva zachránené ľudské životy.
Dve ženy s rovnakou krvnou skupinou vo veku takmer 60 rokov prežili len vďaka tomu, že ich pripojili na albumínový dialyzačný prístroj MARS, ktorý funguje ako umelá pečeň. Štyri mesiace čakali na vhodných darcov napojené na prístroj. Lekári z Rooseveltovej nemocnice tvrdia, že podľa medzinárodnej odbornej literatúry je to jedno z najdlhších pripojení na prístroj na svete. Vedúci programu transplantácií pečene František Hampl hovorí, že bez podpory MARS-u by sa pacientky nedožili transplantácie.
Svetový unikát
„V svetovej literatúre sme nenašli zmienku o tom, žeby niekto bol tak dlho pripojený na MARS-e, ako naše pacientky. Štyri mesiace sú veľmi veľmi dlhá doba," konštatoval Hampl.
Ďalším unikátom transplantačného tímu bola redukcia pečeňového štepu u jednej z pacientiek. Bola to druhá úspešná operácia tohto druhu na Slovensku. Obidve urobili v Rooseveltovej nemocnici.
Žena z východného Slovenska bola v konečnom štádiu zlyhania pečene, ktoré sa nevyhnutne končí smrťou. Ochorenie pečene jej zistili pred ôsmimi rokmi, pri darovaní krvi. Najprv ju liečili v Košiciach, neskôr ju previezli do transplantačného centra. Lekári jej museli zmenšiť darovanú pečeň o približne jednu štvrtinu, pretože orgán by sa do tela útlej pacientky nezmestil.
„Vďaka prístroju MARS ma udržali pri živote. Ďakujem lekárom za život, lebo vykonali úžasné dielo," hovorí pacientka Elena Taišová z východu.
Morálna dilema, otázka prežitia
Okrem náročných transplantačných zákrokov stáli banskobystrickí lekári pred ťažkou morálnou dilemou. Obidve ťažko choré pacientky mali rovnakú skupinu a boli pripojené rovnaký čas na dialyzačnom prístroji, museli sa rozhodnúť, ktorej „darujú" pečeň prvej. Pre obidve ženy bola rýchla transplantácia otázkou prežitia.
„Ďakujem skvelým lekárom, že žijem," povedala niekoľko týždňov po operácii Alžbeta Sabová z Veľkých Úľan. Rooseveltova nemocnica si dialyzačný prístroj požičala. Náklady na transplantácie hradila poisťovňa.
Transplantácie pečene robia na Slovensku dve centrá v Rooseveltovej nemocnici a v Bratislave. Banskobystrický transplantačný tím urobil za ostatné dva roky 29 transplantácií pečene. V tomto roku za desať dní štyri. Na čakacej listine je momentálne 20 pacientov. Priemerná čakacia doba na darcu je približne dva a pol mesiaca.
„Program transplantácií pečene je úspešný. Snažíme sa byť lídrom aj v transplantáciách obličiek a do troch mesiacov pripravujeme obnovenie programu transplantácií pankreasu," povedal včera riaditeľ nemocnice Ján Šulaj.