Obyvatelia Graniara chcú skúšobnú prevádzku spaľovne nemocničného a biologického odpadu stopnúť za každú cenu. Súhlas mesta so skúšobnou prevádzkou závisí od rozhodnutia Obvodného úradu životného prostredia.
BANSKÁ BYSTRICA. Stavebný úrad mesta Banská Bystrica zatiaľ nerozhodol, či vydá súhlas so skúšobnou prevádzkou spaľovne nemocničného a biologického odpadu v mestskej časti Graniar. Bude to závisieť od rozhodnutia Obvodného úradu životného prostredia (ObÚŽP).
V uplynulom týždni sa zišli priamo v areáli spaľovne účastníci konania vo veci vydania súhlasu k spusteniu skúšobnej prevádzky spaľovne. Na stretnutie boli prizvaní aj obyvatelia Graniara, ktorí prišli svoj záporný postoj k spaľovni vyjadriť v hojnom počte.
Obavy z rakoviny
„Ak mesto naozaj má záujem o svojich obyvateľov, malo by dať urobiť štúdiu výskytu rakoviny na Graniari. Je tu veľký počet takýchto prípadov a podľa nás to súvisí s obdobím, kedy spaľovňa fungovala. Väčšina z nás nesadí v záhradách dodnes žiadnu zeleninu, iba trávu a kvety," povedala staršia obyvateľka.
Zástupkyňa petičného výboru Henrieta Petrincová povedala, že spusteniu spaľovne sa budú aj naďalej brániť za každú cenu a vylúčená nie je ani ďalšia petícia, či rôzne podporné akcie v meste. „ Tento problém by sa zďaleka nedotkol iba Graniara, ale prakticky celej Banskej Bystrice a okolia," povedala.
Zároveň považuje za zarážajúce, ak podľa nových informácií nefigurujú ako komponenty pre spaľovanie iba nemocničné odpady, ale tiež recyklované lieky, či odpady z kafilérie. Ľubomír Ďurčo, predseda predstavenstva spoločnosti Medika SK, ktorá chce spaľovňu prevádzkovať, tvrdí, že spaľovať sa tu bude výhradne nemocničný odpad.Obyvatelia chcú zrušenie spaľovne
Stavebný úrad mesta vlani vyzval nájomcu spaľovne, aby návrh na vydanie súhlasu so začatím skúšobnej prevádzky doplnil o ďalšie dokumenty. Na základe toho zvolali aj posledné stretnutie. Odporcovia spustenia prevádzky sformulovali námietky do stanoviska, ktoré predložili stavebnému úradu. Ten požiadal investora o vyjadrenie. Spoločne so áväzným stanoviskom Obvodného úradu životného prostredia ho musí Medika SK doručiť stavebnému úradu do 30 dní. „Obsah záväzného stanoviska ObÚŽP je pre mesto kľúčový a záväzný. Stavebný úrad až na základe tohto záväzného stanoviska následne rozhodne," konštatoval vedúci stavebného úradu Stanislav Ferianc.
Obyvatelia Graniara naďalej žiadajú mesto, aby spaľovňu vylúčilo zo záväzného územného plánu a žiadajú jej úplné zrušenie.
„Treba si uvedomiť, že prvé domy sa nachádzajú od spaľovne iba 40 metrov," povedala Henrieta Petrincová. Ľubomír Ďurčo zas považuje za polemické, že mesto v minulosti výstavbu domov na Graniari povolilo, hoci spaľovňa tu už stála. Obyvatelia sa obávajú predovšetkým dopadu spaľovne na zdravie a životné prostredie.
Sľubujú dodržanie noriem
Modernizácia zariadenia obyvateľov Graniara nepresvedčila, považuje ju za nedostatočnú. Je podľa nich neprípustné, aby takéto zariadenie fungovalo v obytnej zóne mesta. „Naša spoločnosť je povinná dodržiavať európske normy, ktoré sú veľmi prísne aj čo sa týka dioxínov," povedal Ľubomír Ďurčo. Pripustil, že ak stavebný úrad konanie zastaví, zrejme sa budú brániť súdnou cestou.
Zložitú situáciu by mohla vyriešiť vyhľadávacia štúdia pre umiestnenie spaľovne mimo mesta, ktorej vypracovanie žiadalo aj mestské zastupiteľstvo. Primátor mesta Ivan Saktor to ale považuje za problematické, lebo do intravilánov iných obcí nemôžu takéto zariadenie umiestniť.