Článok pokračuje pod video reklamou
BANSKÁ BYSTRICA. Popredný slovenský archeológ Václav Hanuliak, ktorý zomrel vlani v apríli, sa na Pustý hrad nad Zvolenom vráti aspoň symbolicky. Združenie Priaznivci Pustého hradu v spolupráci s mestom Zvolen mu na impozantnej zrúcanine, ktorú sám nazýval „slovenskou Trójou" odhalia pamätnú tabuľu. Jej autorom je významný slovenský medailér z Kremnice Pavol Károly.
Václav Hanuliak , ktorý vlani na jar prehral boj so zákernou chorobou, sa stal o pár mesiacov neskôr laureátom Ceny mesta Banská Bystrica. Súčasne bol aj čestným občanom Zvolena a držiteľom ceny mesta Zvolen. Hoci jeho „archeologický" život sa spája predovšetkým s Pustým hradom, nechal za sebou pozoruhodné archeologické bádanie na mnohých miestach Slovenska. Známe sú tiež jeho výskumy v centre Banskej Bystrice, či kláštoriska v Slovenskej Ľupči.
Nechal za sebou kus práce
Výskumu Pustého hradu sa Václav Hanuliak venoval od roku 1992, pričom svoje bádanie sústredil na areál Horného hradu. Počas sedemnástich sezón sa tu vystriedalo viac ako 1 500 študentov archeológie a histórie, takže Václav Hanuliak vychoval súčasne silnú generáciu mladých archeológov. Tvorca pamätnej tabule, výtvarník Pavol Károly hovorí: „Pre mňa to bola nepochybne veľká výzva, hoci s pánom Hanuliakom som sa osobne nepoznal. Nepochybne to však bola osobnosť, ktorá obohatila môj život a pohľad na slovenskú archeológiu."
Neodmysliteľná čiapka
Priznal, že najviac problémov mu spočiatku robila neodmysliteľná čiapka archeológa, ktorú zvykol mať pri práci na hlave. Najprv sa preto pustil do portrétu archeológa v plastelíne a až potom prišli na rad výtvarné drobnosti. „Václav Hanuliak si túto poctu určite zaslúži. Bez neho by nebol Pustý hrad tým, čím je dnes," povedal Jaroslav Stehlík zo združenia Priaznivci Pustého hradu.