Alergia sa nedá liečiť, ale odborníci vedia alergikom výrazne pomôcť. Od marca funguje na Slovensku unikátna webová stránka pre alergikov aj alergológov.
BANSKÁ BYSTRICA . Počet alergií na celom svete stúpa. Alergológovia predpokladajú, že o päť rokov bude každý druhý Európan trpieť alergiou. Slovensko sa približuje celoeurópskemu priemeru. Momentálne trpí na alergiu takmer 40 percent mladých ľudí a ich počet, každým rokom stúpa. Imunológ a alergológ Luděk Hochmuth z Nemocniece F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici tvrdí, že alergia sa zatiaľ nedá vyliečiť, ale dá sa úspešne liečiť. „Dobre liečený alergik sa má dobre," dodáva.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorý má na starosti koordináciu siete peľových informačných staníc na Slovensku, prišiel v spolupráci s UCB inštitútom pre alergiu v marci s unikátnym projektom s názvom Alergia. Projekt priniesol celosvetovo jedinečný interaktívny spôsob medializácie peľového spravodajstva na a nadštandartné služby alergikom aj lekárom.
Sprístupňujú informácie
Na webovej stránke je prehľadné peľové spravodajstvo rozdelené podľa skupín alergénov, jednotlivých alergénov a regiónov. Zaregistrovaní pacienti môžu dostávať upozornenia na výskyt alergénov e-mailom, viesť si online peľový denník a anonymne využívať poradňu špičkových špecialistov. Odpovede dostanú priamo na svoj e-mail. Umožňuje im to lepšie načasovanie operácií, gravidity, ale aj plánovanie pracovných ciest a dovoleniek, pretože vedia, v ktorých regiónoch práve vrcholí sezóna konkrétnych alergénov.
Skúsený alergológ Hochmuth tvrdí, že alergici sa často nesprávne riadia tým, čo vidia. Napríklad lietajúce chumáče topola sú málo významný alergén a alergia na topol je zriedkavá. Napriek tomu si alergici myslia, že práve topole im spôsobujú alergiu.
Webová stránka je veľmi dôležitá aj pre alergológov. Lekári môžu napríklad sledovať výskyt alergénov v určitých obdobiach v regiónoch, ale aj konkrétne reakcie pacientov. Na výskyt top 20 vybraných alergénov ich upozorňujú sms správy.
„Pri práci v ambulancii využívam peľové spravodajstvo denne. S takouto podrobnou interaktívnou stránkou sme sa v Európe nestretli. Vlani sa mi ani nesnívalo, že sa mi niečo také môže dostať do rúk," hovorí alergológ Hochmuth.
Pomôcť môže skorá liečba
Na základe informácií z peľových informačných staníc môžu lekári individuálne nastaviť pacientom pomerne presnú a včasnú liečbu. Hochmuth tvrdí, že ideálne je predchádzať alergii celoročne, bez ohľadu na výskyt príznakov. Pacienti tak môžu začať brať lieky ešte pred tým, ako sa vo vzduchu objavia alergény.
„Ľudia robia pravý opak. Liečiť sa začínajú až keď sa objavia príznaky," dodáva alergológ.
Peľovými alergiami trpí viac ako tretina populácie. Pre 30 miliónov Európanov je príchod jari predzvesťou nástupu alergických príznakov, ktoré im znepríjemňujú život, ovplyvňujú pracovný výkon aj zdravý spánok.
Alergológovia tvrdia, že najlepšou možnosťou boja s týmto celoživotným ochorením je prevencia. Pacienti by mali lieky užívať pravidelne, a nie len vtedy, keď prídu príznaky ochorenia. Luděk Hochmuth má aj dobrú správu pre alergikov. V 80. rokoch končilo mnoho alergikov na urgentných príjmoch s astmatickými záchvatmi. Alergológ tvrdí, že dnes sa tým takmer nestretáva.
„Cieľom peľových informačných staníc je poskytovanie presných a včasných informácií o obsahu peľu v ovzduší. Na presné načasovanie začiatku podávania antialergík potrebuje lekár čo najpresnejšie poznať spúšťací alergén a obdobie výskytu v ovzduší," konštatovala Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.
Peľový monitoring v Európe sa zabezpečuje prostredníctvom vzájomne prepojených národných staníc peľovej služby. V minulom roku bolo na Slovensku sedem peľových staníc.