BANSKÁ BYSTRICA. Mestá a obce sú povinné separovať už štyri komodity plasty, papier, sklo a kovy. Situácia so separovaním v rámci Slovenska je však všeobecne nedostatočná.
"Vieme, že legislatívne nám upravili od 1. januára separovať štyri zložky. Podarilo sa nám odsunúť biologicky rozložiteľný odpad, pretože neexistuje stratégia. Evidujeme podľa toho, ako platí Recyklačný fond, že zhruba 200 obcí ešte neseparuje. Sú to existenčné problémy, pretože väčšinou sú to malé obce, kde ten príjem je veľmi malý a nemajú vôbec na technické vybavenie," konštatovala podpredsedníčka ZMOS a starostka obce Brusno v okrese Brezno Viera Krakovská.
Dodala, že od minulého roka stále pretrvávajú aj problémy s predajom vyseparovaných druhotných surovín, ich nízka výkupná cena nepokrýva náklady obcí na zber a zvoz. Kompenzovanie týchto nákladov z Recyklačného fondu je nedostatočné, pretože je v ňom nedostatok financií, v dôsledku obchádzania platieb do fondu zo strany podnikateľských subjektov.
Je to aj tým, že ak preukážu, že zhodnotia predpísané množstvá odpadov, napríklad 30 až 40 percent z novopredaných výrobkov, za zvyšné už platiť nemusia. V konečnom dôsledku to však musia zaplatiť občania, a to napríklad zvýšenými poplatkami za odpady. Aj preto mestá a obce nie sú spokojné so súčasnou legislatívou. Je potrebné program odpadového hospodárstva rozpracovať až na úroveň miest a obcí, zdôraznila Krakovská.