Neďaleko Sebedína-Bečova v okrese Banská Bystrica by sa mal nachádzať výnimočný prírodný jav. Hrab, ktorý má súčasne listy podobné dubovým. Presnú lokalitu odborníci zisťujú.
SEBEDÍN-BEČOV. V hore Diel neďaleko Sebedína-Bečova by sa mal nachádzať výnimočný prírodný úkaz. Uvádza sa to v publikácii o obci, ktorú zostavil pred niekoľkými rokmi dnes už nežijúci vedecký pracovník. Presné miesto výskytu však nie je známe, odborníci po zaujímavom strome pátrajú. Malo by ísť o chiméru hraba obyčajného, ktorého konáre majú po obvode koruny nielen plne vyvinuté hrabové listy, ale tiež listy metamorfované. Tie sa svojím okrajom veľmi podobajú dubovým.
„Vzhľadom na prírodnú zaujímavosť a ojedinelosť takéhoto javu medzi drevinami bude potrebné túto skutočnosť potvrdiť priamo v teréne. Najlepšie v období, kedy jeho listy budú úplne vyvinuté," povedal Ivan Rybár zo správy Chránenej krajinnej oblasti Poľana. Dodal, že na základe posúdenia aktuálneho stavu dreviny a po odborných konzultáciách s vedecko-výskumnými inštitúciami nie je vylúčené ani jeho zaradenie medzi chránené stromy.
Starosta Sebedína-Bečova Pavol Škamla dodal, že obec urobí všetko pre to, aby sa podarilo miesto výskytu presne lokalizovať. „Informáciu o ňom máme bohužiaľ iba z tejto publikácie. Nepredpokladáme však, že by mohol byť už vypílený. S veľkou pravdepodobnosťou sa v tejto lokalite stále nachádza," dodal.
Dendrológ Ján Kukla z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene tiež považuje takéto metamorfózy za ojedinelý jav.
„Podobná variabilita je v prírode veľmi zriedkavá, no o to cennejšia. Vývoj by bez nej prakticky nebol možný," dodal.