V stredných a vysokých nadmorských výškach napadol sneh. Negatívny dopad to môže mať predovšetkým na hniezdiace vtáctvo.
STARÉ HORY. Zatiaľ čo mnohé slovenské regióny strašia vysoké hladiny riek a potokov, slovenské hory zaskočilo ochladenie a nový sneh. Na končiaroch Vysokých Tatier napadlo niekoľko desiatok centimetrov snehu, nová snehová pokrývka sa objavila aj na hrebeňoch Nízkych Tatier, či Veľkej Fatry. Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV v Starých Horách prirovnal dnešné počasie na hrebeňoch k stredu zimy: „K sneženiu sa pridal silný víchor, takže viditeľnosť je takmer nulová," povedal.
Súvislá vrstva snehu sa podľa neho tvorila už od 1200 metrov, nad 1500 metrov napadlo okolo desiatich centimetrov. Negatívny vplyv to môže mať na hniezdiace vtáctvo. „Mám obavy, že straty na prvom hniezdení sa budú blížiť k sto percentám," povedal.
Podobná situácia sa podľa neho opakuje v posledných rokoch pravidelne. „Vlani prišiel takýto nástup zimy o desať dní neskôr, 25 mája," dodal.
Hoci aj naši starí rodičia v pranostikách často spomínali obdobie troch zamrznutých, podľa Sanigu sa toto pravidlo v posledných rokoch objavuje častejšie. Dopad to môže mať aj na najvzácnejšie druhy vtákov ako tetrov hoľniak, či tetrov hlucháň. "Už dnes ich je v prírode veľmi málo a nie je vylúčené, že kvôli vrtochom počasia môžu vyhynúť," povedal. Upozornil zároveň, že pre novú snehovú vrstvu sa môžu medvede stiahnuť za potravou bližšie k ľudským obydliam.
Dnes dopoludnia husto snežilo aj na Donovaloch. Hoci na mokrom podklade v obci sa sneh neudržal, okolité svahy boli úplne biele.
Niekoľko uzimených turistov žartovalo, že vyzdobený máj sa ku koloritu bielych svahov akosi nehodí a viac by sa tam vynímal vianočný stromček.
Silný víchor a sneh našťastie výrazne nepoškodil lesy v okolí Banskej Bystrice. Vedúci inžinier mestských lesov Banská Bystrica Eduard Apfel konštatoval, že zaznamenali iba menšie vývraty, kalamitu väčšieho rozsahu sa im vyhla.
„V predchádzajúcich dňoch sa nedalo ísť do terénu, takže momentálne mapujeme situáciu. Nemáme našťastie smrekové monokultúry, ktoré by nám robili pri víchrici problémy."
Napriek hydrologickým výstrahám je situácia relatívna pokojná na Horehroní i strednom Pohroní. „Nemuseli sme tu počas víkendu zasahovať, výrazne nás však zamestnali toky v okolí Rimavskej Soboty," upresnil krajský hovorca Hasičského a záchranného zboru v Banskej Bystrici Miroslav Podhradský. Odborníci situáciu na vodných tokoch naďalej sledujú. Ešte v priebehu zajtrajška treba počítať s chladným, daždivým a veterným počasím.