BANSKÁ BYSTRICA . Slovenská justícia vo štvrtok vydala medzinárodne hľadaného zločinca Gruzínca Otariho Marganiyu (48) do Nemecka, kde bude čeliť obvineniam z vytvárania zločineckých skupín a prania špinavých peňazí.
Rozhodol o tom Krajský súd v Banskej Bystrici. Marganiyov obhajca sa voči rozhodnutiu odvolal priamo na pojednávaní. O vydaní údajného vysokopostaveného člena gruzínskej mafie definitívne rozhodne Najvyšší súd SR.
Nemecká justícia žiadala o vydanie Marganiyu pre podozrenie z vytvárania zločineckých skupín a prania špinavých peňazí v Nemecku. V Európskom zatýkacom rozkaze ho označujú za tretieho muža medzinárodnej skupiny zlodejov, ktorú vedú bratia Kachber a Lasa Šušanašviliovci.
Marganiya bol v mafii dôležitý
Marganiya mal v hierarchii údajne dôležité postavenie. Mal právo rozdeľovať spoločné peniaze pochádzajúce z krádeží a bol členom tzv. disciplinárnej komisie, ktorá riešila konflikty a násilím udržiavala poriadok vo vnútri skupiny. „Bol v stálom telefonickom kontakte s bratmi Šušanašviliovcami," uvádza sa v zatýkacom rozkaze.
Lasa Šušanašvili spolu s bratom Kachberom šéfovali európskej sieti gruzínskej mafie. Vedenie pravdepodobne prevzali po zadržaní Zachara Kalašova pred štyrmi rokmi.
Gruzínec všetko popiera. Hovorí, že všetko v zatýkacom rozkaze je vymyslené. V čase páchania skutkov údajne vôbec nebol v Nemecku, pretože má dlhodobo zakázaný vstup na územie tohto štátu. Obhajca nesúhlasil s vydaním klienta do Nemecka, pre závažné formálne nedostatky v Európskom zatýkacom rozkaze.
„Asi si ma s niekým mýlia. Neviem odkiaľ zobrali to, čo mi kladú za vinu," vyhlásil Marganiya, ktorý má čistý trestný register.
Ukrýval sa v Hronskej Dúbrave
Vysoko postaveného člena organizovanej skupiny známej ako Vor v zakone (Thieves in Law) zadržali kukláči koncom marca tohto roku pri obci Hronská Dúbrava. Špeciálne policajné jednotky požiadali o spoluprácu nemecké justičné orgány.
Marganiya, ktorý v poslednom čase pôsobil z Petrohradu, bol počas rozsiahlej európskej policajnej akcie Java proti gruzínskej mafii na Slovensku. Špeciálne jednotky zasiahli proti zločineckej organizácii súčasne v Nemecku, Rakúsku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a vo Švajčiarsku a zadržali 80 členov. Okrem Marganiyu a Lasu Šušanašviliho, ktorý unikol gréckej polícii. Európsky zatýkací rozkaz vydal na neho nemecký Mestský súd v Kemptone.
Slovenskí kriminalisti zakrátko hľadaného zločinca objavili v Hronskej Dúbrave. Spolu s manželkou tam býval v rodinnom dome.
Polícia sledovala Marganiyu niekoľko dní. Kukláči ho zadržali, keď smeroval so svojím BMW do neďalekého Zvolena.
Vor v zakone je najvyšším stupňom kriminálneho sveta v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Je to štát v štáte s prísnou hierarchiou, vlastným kódexom a vynucovaním poslušnosti násilím. Niektoré zdroje uvádzajú, že v bývalom sovietskom bloku funguje približne 700 takýchto skupín, z toho tretinu tvoria práve Gruzínci.