
Zlatobyľ obrovská
Rastlina bude kvitnúť od júna do augusta a v tomto čase mesto zabezpečí jej mechanickú a chemickú likvidáciu. V oblasti Pršianskej terasy sa objavil aj obávaný boľševník obrovský, išlo však o malý výskyt a podarilo sa ho zlikvidovať. Ľudia sa tejto rastliny obávajú predovšetkým zo zdravotných dôvodov. Pri kontakte s kožou vyvoláva šťava rastliny prudké alergické reakcie.
Slávka Mareková upozorňuje majiteľov pozemkov, aby invázne rastliny pravidelne likvidovali. „Ak zistíme takýto výskyt, majiteľom pošleme výzvu," povedala.
Vytláčajú pôvodnú zeleň
Ingrid Turisová z fakulty prírodných vied UMB hovorí, že pre pôvodné druhy rastlín a rastlinných spoločenstiev predstavujú invázne rastliny veľkú hrozbu. „Sú konkurenčne veľmi schopné a odčerpávajú týmto rastlinám živiny. Navyše majú dobrú klíčivosť semien a vedia sa rozmnožovať aj vegetatívne," dodala. Najčastejšie sa šíria pozdĺž Hrona, kde vytvárajú súvislé porasty. Popri zlatobyle sú to aj slnečnice hľuznaté, známe ako sladké zemiaky. Objavili sa aj topinambury, či netýkavka žliazkatá.
Neželaný japonský hosť
Turisová dodáva, že pri Huštáku sa nachádza aj porast pohánkovca japonského. Každý rok ho kosia, no aj tak je jeho populácia stále pomerne silná. „V pláne Štátnej ochrany prírody (ŠOP SR) je aj mapovanie a odstraňovanie týchto druhov," povedala. Boľševník obrovský musia pracovníci Správy Národného parku Nízke Tatry odstraňovať napríklad pozdĺž toku od Donovalov po Korytnicu.