BANSKÁ BYSTRICA. Pochúťky na grile, koláčiky, ovocie a darčeky. Tak vyzeral Deň detí v detskom domove - Centre Srdiečko v Banskej Bystrici. Jediné, čo cez víkend kazilo atmosféru, bol vytrvalý dážď. Deťom to však z radosti neubralo. Pätnásťročná Milka, ktorá od septembra začne študovať na gymnáziu, bola atmosférou nadšená: „ Je to výborne pripravené a dopredu sme sa na to tešili. Nejaká tá dažďová kvapka nám nemôže pokaziť náladu, " usmiala sa.
Pomoc deťom z tohto detského domova vznikla naozaj netradične. Na začiatku bola myšlienka dvoch priateliek, ktoré dali hlavy dokopy a vymysleli zaujímavé aktivity. Manažérka Eva Šabová a jej priateľka Silvia Fishbaum, žijúca v USA, začali pomáhať deťom už pred poslednými Vianocami. Zďaleka však netušili, že ich neformálny klub pomoci sa bude tak rýchlo rozrastať. „ Dnes nás je už 35, pričom pomaly začíname uvažovať o oficiálnej registrácii. Považujem za veľký prínos, že do našich aktivít sa zapojili ženy rôznych profesií. Tak dokážeme vymyslieť aj do budúcnosti pre deti určite veľa zaujímavého," povedala Eva Šabová.
Medzi deťmi sa cítia výborne a okrem grilovacej párty a darčekov im chystajú napríklad výlet na Habakuky.
Riaditeľka domova Adriana Hrežďovičová si túto pomoc veľmi cení. Vie, čo pre deti záujem zo strany dospelých znamená. „ Mnohé z týchto detí majú za sebou veľmi smutné životné skúsenosti. Prijímame ich hlavne na základe predbežného opatrenia, prípadne na základe rozhodnutia súdu," povedala.
Vo veľkej miere ide o deti zanedbávané, fyzicky týrané a dokonca aj sexuálne zneužívané.
Domov, ktorý vznikol pôvodne ako krízové centrum , už dokázal vyliečiť mnoho zlomených detských duší. Niektoré deti, ktoré sem prichádzajú, sú pritom nadpriemerne inteligentné. Akonáhle sa ocitnú v pokojnom a podnetnom prostredí, ich schopnosti dostanú zelenú. Je to aj prípad dievčiny, ktorá študuje dve gymnáziá a chce pokračovať v štúdiu na medicíne.
Adriana Hrežďovičová dodáva, že ich snahou je nájsť deťom v priebehu dvoch rokov náhradnú starostlivosť. Buď sanovať biologickú rodinu, zabezpečiť medzinárodnú adopciu. Podarilo sa to aj v prípade miláčika domova, Erika, ktorý skončil u nových rodičov na Sicílii. Rýchlo sa naučil reč zvykol si na prostredie a je spokojný. Ďalšie z dievčat zas odchádza k adoptívnym rodičom do Talianska. „ Deti u nás ostávajú priemerne 1,6 roka, čo je veľmi priaznivý údaj. Na Slovensku je tento priemer vyšší, je to približne 5 - 6 rokov," hovorí riaditeľka.
Aktivita zo strany banskobystrických žien ju teší o to viac, že z Bratislavy deťom zas pomáha iná neformálna skupina, zložená takmer výhradne z mužov. Učia deti lyžovať a snažia sa im priblížiť vysokohorskú turistiku.