PREDAJNÁ. Hladina zrážkovej vody na otvorenej skládke gudrónov v Predajnej, ktorých obsah sa odhaduje na 120 tisíc kubíkov hrozila vyliatím. Starostka obce Tatiana Čontofalská 7. mája informovala o mimoriadnej situácii všetky kompetentné orgány, vrátane ministerstva životného prostredia a Slovenskej správcovskej a reštrukturalizačnú spoločnosti Prešov,- nového správcu úpadcu Petrochemy Dubová. Dôrazne upozornila, že skládka gudrónov dosahuje kritickú pozíciu a žiadala o okamžité opatrenia, ktoré zabránia ekologickej havárii.
Plynie tretí týždeň ako začal nový správca konkurznej podstaty vodu s vyluhovanými chemickými látkami odčerpávať a odvážať do fabrickej čistiarne odpadových vôd.
Gudróny ohrozujú spodné vody
„Pri prívalových dažďoch, akých sme dnes a denne svedkami je iba otázkou šťastia, že tam ešte ku katastrofe nedošlo. Ide o priepustné, vápencové územie. Argument, že dno gudrónových jám je vytesnené vlastnými látkami, čo istí únik do spodných vôd nikto nemôže brať vážne. Na to aby došlo k priesakom stačí jeden mikroposun podložia. Gudróny v Predajnej príležitostné cisterny nevyriešia. Ide o nebezpečnú ekologickú záťaž. Za jej úplnú a spoľahlivú likvidáciu je zodpovedný štát, subjekt, ktorý Petrochemu Dubová v rámci privatizácie získal a inštitúcie, ktoré za ochranu životného prostredia zodpovedajú. Správa Národného parku Nízke Tatry považuje súčasnú situáciu v Predajnej za vysoko rizikovú," zdôraznila jej riaditeľka Elena Gregorová.
Neschopnosť v „konzerve"
Gudróny sú vedľajším produktom resp. odpadom, ktorý vzniká pri rafinácii ropy. Je to koncentrát so zvyškami nebezpečných látok, napríklad kyseliny sírovej a arzénu. Fabrika v Dubovej ich produkovala od roku 1954. Vyrábala napríklad káblové oleje. Podľa zdroja, ktorý v Petrocheme pracoval, spomínaná skládka v Predajnej bola plná už v sedemdesiatom štvrtom. Vrstva zrážkovej vody na povrchu masy je zanedbateľná, o to viac hrozí, že sa pri búrkach a dažďoch vybreží. Pôvodne bola jama údajne prekrytá fóliou na kovovej konštrukcii vyloženej drevom. Podobne je zabezpečená druhá skládka v katastri obce. Do navezenej zeminy, ktorá tvorila poslednú vrstvu ochrany nasiali trávu. To všetko okrem kovových prvkov, ktoré niekto rozobral a ukradol je pod hladinou. Hovorí sa až o sto kubíkoch dreva. „Viem, že v Maďarsku s tým problém nemali. V Pardubiciach používali gudróny s olejmi ako prímes do cementu pri výstavbe cestných vozoviek. My spíme a čakáme na božie zmilovanie," povedal.