BANSKÁ BYSTRICA. Zdravotnícke zariadenia v SR nahlásili vlani 5694 nemocničných nákaz. Pri počte takmer 1,14 milióna hospitalizovaných pacientov to predstavuje 0,5 percenta. Tento údaj zďaleka nezodpovedá realite, pretože renomované európske a svetové kliniky priznávajú štyri až šesť percent prípadov nemocničných nákaz k počtu hospitalizovaných, informoval vedúci oddelenia nemocničných nákaz Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Pavol Lokša. " Nemocničné nákazy však ešte stále niektorí klinickí pracovníci podceňujú. Nevenujú pozornosť ich predchádzaniu a neplnia si hlásnu službu vo výskyte týchto nákaz," uviedol Lokša.
Problematikou nemocničných (nozokomiálnych) nákaz sa zaoberali aj účastníci IX. Červenkových dní preventívnej medicíny, ktoré sa konali v závere uplynulého týždňa v Brusne, okres Banská Bystrica. Konštatovali, že najčastejšie sa vyskytujúcou nozokomiálnou nákazou bol v posledných rokoch v slovenských zdravotníckych zariadeniach Staphylococcus sp., s takmer 24-percentným podielom. Nasledujú Klebsiela sp. s takmer 19 percentami, Pseudomonas sp. s výskytom vyše 14 percent, E coli je zastúpená 11,52 percentami, Proteus sp. s 3,81 percentami a Acinetobacter s 3,02 percentami. Zvyšok tvorili iné nákazy.
Za najúčinnejšiu zbraň v boji proti nákazám považujú odborníci dôslednú a účinnú prevenciu. "Tí, ktorí ošetrujú pacientov, musia vedieť, že keď idú k pacientovi, či od neho, si majú umyť ruky, lebo nimi sa prenáša asi 70 percent nemocničných nákaz.Účinná a účelová by mala byť aj dezinfekcia a to predovšetkým na oddeleniach anestézie a intenzívnej medicíny a na operačných sálach- tam treba investovať aj do drahých dezinfekčných prostriedkov. Prax je ale taká, že ak nemocnica nemá dostatok financií, najskôr škrtá výdavky práve na túto oblasť," konštatoval Lokša.