Obce a mestá sú od januára povinné separovať komunálny odpad. Situácia so separovaním nie je dobrá, pretože ešte stále neseparuje 150 až 180 obcí.
BRUSNO. So separovaním komunálneho odpadu sú problémy, mnohé obce ho kvôli finančným problémom nedokážu zabezpečiť. Sú to hlavne malé obce, ktoré nemajú napriek podpore z Environmentálneho fondu a zo štrukturálnych fondov prostriedky na spolufinancovanie zavedenia separácie. Zavedenie separácie odpadov je v nich aj vzhľadom na veľké zvozové vzdialenosti problémom, pretože zvyšuje ich náklady. "Pôvodne mali obce a mestá v roku 2010 zozbierať a spracovať 50 percent všetkého biologicky rozložiteľného odpadu. To sa muselo oddialiť, pretože stále neexistuje Stratégia nakladania s biologicky rozložiteľným odpadom, ktorá mala byť už v roku 2004, čo je veľký nedostatok. Obrovské problémy majú samosprávy so stavebným odpadom, ako aj s textilom - kde ich odviesť a nevedia, či vôbec existuje spracovateľ textilu," konštatovala podpredsedníčka ZMOSu a starostka obce Brusno v okrese Banská Bystrica Viera Krakovská. Podľa nej problémy sú s vykupovaním vyseparovaných zložiek, s cenami za ne.
"To bude vždy problém. Tí, čo sme sa združili do takých neziskových organizácií, tak tie odberateľské vzťahy sú doriešené. Poplatok však vôbec nepokryje náklady na zvoz a vyzbieranie toho odpadu, takže vždy sú problémy," povedala Krakovská. Dodala, že kompenzovanie týchto nákladov z Recyklačného fondu je nedostatočné. V dôsledku obchádzania platieb do fondu zo strany podnikateľských subjektov je v ňom totiž málo financií.