BANSKÁ BYSTRICA. Ako organizovaná skupina v roku 2004 kradli hliníkový materiál z akciovej spoločnosti Fagor Ederland Slovensko v Žiari nad Hronom (predtým ZSNP Foundry). Odsúdení musia zaplatiť aj peňažné tresty od 1500 až do tritisíc eur. Medzi odsúdenými je aj jedna žena a majiteľ zberne surovín, ktorý kradnutý materiál od nich vykupoval. Verdikt Krajského súdu je právoplatný a okrem jedného sú už všetci vo výkone trestu.
Podľa rozsudku sa 44-ročný bývalý zamestnanec ZSNP Vlastimil Pač, príslušník strážnej služby firmy 38-ročný Peter Dvorský a 33-ročný vodič Ján Martinčok v polovici roka 2004 dohodli na postupe, ako kradnúť hliníkový materiál z objektu akciovej spoločnosti Fagor Ederland Slovensko v Žiari nad Hronom (predtým ZSNP Foundry). Následne Vlastimil Pač, považovaný za hlavu gangu, sa kontaktoval s tavičmi 47-ročným Milanom Kováčom a 41-ročným Michalom Bielikom. Taviči mali nespotrebovaný hliník odvážať do skladu, kde pracovala 40-ročná Melánia Koštová. Tá ukradnutý materiál naložila na dodávkové vozidlá. Ich transport z objektu zabezpečovali Martinčok a Dvorský cez vrátnice, na ktorých pôsobili ako príslušníci „esbeesky“ okrem Dvorského aj ďalší členovia gangu 41-ročný Jozef Záhorec a 44-ročný Stanislav Holos. Tí vozidlá s kradnutým materiálom „kontrolovali“ s tým, že sa nič nelegálne nedeje. Vlastimil Pač v niektorých prípadoch zabezpečil pre vývoz kradnutého materiálu aj falošné expedičné doklady a občianske preukazy. Takto od 19. augusta do zadržania 19. novembra 2004 zlodejská skupina ukradla a vyviezla materiál v kovových paletách v minimálnej hodnote viac ako 49 tisíc eur (bezmála 1,5 milióna korún). Hliník potom od nich vykúpil posledný člen gangu 45-ročný majiteľ zberne surovín Jozef Briatka. Takto získané prostriedky potom medzi členov skupiny rozdeľoval Vlastimil Pač. Ten bol spolu s Dvorským označený za organizátora trestnej činnosti. Priebežné inventúry firmy nič nezistili, pretože sa robili počas prevádzky pecí a množstvo spotrebovaného kovu sa iba odhadlo.
Proces so skupinou na Okresnom súde v Banskej Bystrici sa skončil rozsudkom v máji 2009. Sudca vtedy dvoch obžalovaných oslobodil a ostatným uložil podmienečné tresty. Krajský súd na základe odvolania prokurátora vrátil vec na doplnenie dokazovania. Na novom hlavnom pojednávaní sudca uznal za vinných všetkých deväť obžalovaných a uložil im dvojročné podmienečné tresty a peňažné tresty od 160 do 800 eur. Prokurátor sa opäť odvolal a odvolací senát Krajského súdu v Banskej Bystrici mu vyhovel. Sprísnil tresty odňatia slobody i peňažné tresty.
Organizátori Vlastimil Pač a Peter Dvorský dostali po štyri roky odňatia slobody a zaplatia peňažný trest po tritisíc eur. Člen skupiny Ján Martinčok bude za mrežami tri a pol roka a zaplatí 2500 eur. Kolegovia z „esbeesky“ Jozef Záhorec a Stanislav Holos si svorne odpykajú po tri roky a zaplatia po dvetisíc eur. Rovnaký trest dostala i skladníčka Melánia Koštová. Taviči Milan Kováč a Michal Bielik dostali tiež po tri roky „natvrdo“ a peňažný trest 1500 eur. Majiteľ zberne Jozef Briatka, ktorý kradnutý hliník vykupoval, stratil slobodu na tri roky a do štátnej pokladnice zaplatí tritisíc eur. Všetci si trest odpykajú v prvej nápravnovýchovnej skupine. Z uložených trestov sa im odráta dvojmesačný pobyt vo vyšetrovacej väzbe po zadržaní v novembri 2004. V prípade, že by peňažné tresty nezaplatili, súd im stanovil náhradný trest odňatia slobody. Ten napríklad v prípade nezaplatenia tritisíc eur predstavuje jeden rok väzenia navyše.
Podľa predsedu senátu rozhodujúcim pre uznanie viny boli výpovede obžalovaných v prípravnom konaní, ktoré korešpondovali s ďalšími dôkazmi. Zmenené výpovede obžalovaných na hlavnom pojednávaní označil Krajský súd za nedôveryhodné a účelové. Poškodenú spoločnosť s jej nárokom na náhradu škody odkázal súd na občianske súdne konanie.