KALIŠTE. Do prác na Národnej kultúrnej pamiatke Kalište v okrese Banská Bystrica sa zapojilo 11 mladých nemeckých remeselníkov. Pod dohľadom pracovníkov Múzea SNP v Banskej Bystrici tam spolu so študentmi banskobystrickej Strednej odbornej školy stavebnej realizujú projekt Der Stuhl (Stolička).
"Cieľom projektu je, aby mladí ľudia z rôznych krajín spoločne pracovali, zoznámili sa, a tak odbúrali prípadne predsudky a negatívny postoj voči cudzincom. Mladí ľudia z Nemecka od 18 do 23 rokov a ich pedagógovia i majstri prišli na Kalište v pondelok 7. júna. Do 18. júna tam spolu so slovenskými študentmi budú pomáhať pri obnove a inštalovaní zábradlí okolo bývalej obce, ošetrovať stromy a čistiť okolie od náletov drevín. Plánujú tiež zrekonštruovať základy jedného z vypálených domov," informovala Michaela Bučeková z Múzea SNP.
Ako dodala, myšlienka tohto projektu nadväzuje na realizované projekty v českých Lidiciach a v gréckej Kalavrite, ktoré podobne ako na Kališti prebiehali za aktívnej účasti Aktuelles Forum nrw (Aktuálne fórum Severné Porýnie Westfálsko) a domácich inštitúcií. Obe miesta sa rovnako ako Kalište stali pamätníkmi tragických udalostí počas 2. svetovej vojny.
Slovenská obec Kalište, v roku 1940 v nej žilo 209 ľudí, sa počas Slovenského národného povstania stala centrom takzvanej Partizánskej republiky. Dedinu napadli nemecký vojaci a zapálili.V súčasnosti tieto udalosti pripomínajú dva zrekonštruované domčeky, kaplnka, pamätník obetiam a sad života. Sad so 102 ovocnými stromčekmi pripomína vypálenie rovnakého počtu obcí na území Slovenska.
Po vojne Kalište ako jedinú z vypálených obcí na Slovensku už neobnovili. Jej obyvateľov presídlili do Banskej Bystrice, kde vznikla ulica Nové Kalište. Kataster obce je od roku 1945 súčasťou obce Baláže.