BANSKÁ BYSTRICA. Nad Moskovskou a Tulskou ulicou na sídlisku Fončorda sa v budúcnosti plánuje investičná bytová výstavba. Nie je o nej definitívne rozhodnuté, schvaľovanie zmien územného plánu v tejto lokalite už dvakrát stiahli z rokovania mestského zastupiteľstva. Obyvateľom Fončordy sa výstavba nepáči a v prírodnom prostredí by radšej videli rekreačný areál než domy.
Pod petíciu sa podpísalo 876 obyvateľov mesta. „ Petičné hárky sme odovzdali mestu a veríme, že vezme do úvahy názory svojich obyvateľov. Nechceme prísť o zachované prírodné prostredie, ktoré veľká časť obyvateľov Fončordy využíva ako prímestskú rekreačnú oblasť," povedal predseda petičného výboru Marián Čema. Dodal, že mestská časť nemá v zastavanej časti park, prípadne lesopark.
„ Prepojením s Areálom zdravia by bolo možné v tejto lokalite vybudovať komplexnú rekreačnú zónu." Keďže výstavba sa plánuje na súkromných pozemkoch, petičný výbor navrhol mestu, aby hľadalo cesty na ich odkúpenie.
Žiadajú o vysvetlenie aj životné prostredie
Vo svojich aktivitách chce petičný výbor pokračovať naďalej. So žiadosťou o zdôvodnenie stanoviska sa obrátili aj na Krajský úrad životného prostredia. Ten najprv vydal k výstavbe nesúhlasné stanovisko kvôli zachovaniu prírodného prostredia, neskôr ho prehodnotil a zmenil.
„ Lokality nad ulicami Tulská, Oremburská a Moskovská boli podľa dlhodobých koncepcií územného plánu vyňaté z ďalších stavebných zámerov," dodal Čema. Za dostatočné nepovažuje petičný výbor ani verejné prerokovanie pripomienok k výstavbe a spôsob informovania o pripravovanej zmene územného plánu na vývesných tabuliach.
Východiskom potok Udurná?
Riaditeľ Útvaru hlavného architekta Ľubomír Keleman tvrdí, že koncept územného plánu bol štandardne prerokovaný v jednej variante a riešil sporné plochy pre možnú zástavbu rodinnými domami. „ Prerokovanie bolo verejné a ku konceptu k tejto téme neboli zásadné pripomienky," dodal. Návrh nového územného plánu rieši podľa neho funkčné využitie nízkopodlažnou zástavbou. „ Biokoridor popri potoku Udurná je v koncepte ponechaný , prostredníctvom neho je umožnený prístup do rekreačného zázemia," doplnil.
Petičný výbor však tento alternatívny prístup považuje za nedostatočný, keďže okolie potoka Udurná je vo veľmi zlom stave.
Vedúci odboru výstavby a životného prostredia mesta Pavol Vaník konštatoval, že petičný výbor na rokovaní informovali o rozsahu investície a odovzdali im mapové podklady. „ Po prerokovaní stanoviska petičného výboru im doručíme písomné stanovisko. Po ukončení petície sa rozhodne o zaradení bodu na rokovanie mestského zastupiteľstva," doplnil.