BANSKÁ BYSTRICA. Chýbajúcu časť lebečnej kosti špeciálnou výplňou, prvýkrát použitou na Slovensku, nahradili lekári Neurochirurgickej kliniky banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice desaťročnému chlapcovi z okresu Detva. Zákrok urobili začiatkom júna spolu s kolegami z tamojšej Detskej fakultnej nemocnice. Výplň približne 100 štvorcových centimetrov dala nemocnica vyrobiť priamo na mieru v Taliansku.
Jej výnimočnosť spočíva v tom, že oproti doterajším implantovaným náhradám pôvodná kosť chlapca prerastie tkanivá tejto výplne. Ide o materiál, ktorý svojím chemickým zložením, ale aj 3D štruktúrou napodobňuje prirodzenú ľudskú kosť. Po implantácii vytvorí také podmienky, aby z okrajov defektu postupne do implantátu začali prerastať vlastné kostné bunky a časom sa tak celý implantát prebuduje na kostné tkanivo, informoval dnes riaditeľ Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Banskej Bystrici Ján Šulaj.
"Nie je to len výkon estetický, je to výkon terapeutický, pretože mozog nie je zvyknutý na to, aby sa presúval z jedného miesta na druhé. Vznikajú v ňom potom jazvy a mohol by vzniknúť neurologický deficit. To znamená podľa oblasti, v ktorej je ten mozog postihnutý, napríklad by mohlo dôjsť k ochrnutiu alebo k oslabeniu hornej, dolnej končatiny, k poruche reči alebo k iným neurologickým príznakom, keby sa tento stav zachoval dlhšie roky," konštatoval Šulaj.
Dodal, že implantát je jedinečný aj tým, že ho vyrobili na mieru a presne aj hrúbkou kopíruje tvar chýbajúcej časti lebky. Nie je teda rovný, ale kopíruje jej zakrivenie. Lekári najprv defekt zosnímali pomocou CT a podľa toho sa vyrobil 3D model postihnutého miesta i model budúceho implantátu. Lekári majú k dispozícii aj jeho rovnakú kópiu pre prípad, že by sa niečo stalo.
Teraz už takmer desaťročný Martin z Detvianskej Huty utrpel úraz pri autonehode v októbri 2008. V život ohrozujúcom stave ho vrtuľníkom prepravili do banskobystrickej nemocnice, kde ho lekári zachránili. Operácia im vtedy trvala približne päť hodín. Terajšia bola o vyše hodinu kratšia.