V apríli za dva nákladiaky, v máji za jeden. Toľko vyzbierala obec Telgárt na jar z brehov a z koryta Hrona.
TELGÁRT. Dôkladne vyčistili najmä jeho meandre, prírodnú rezerváciu zaradenú do štvrtého pásma ochrany. Povodie Hrona si vyúčtovalo za odvoz vriec s odpadom 166 eur, uloženie na skládke v Brezne zaplatila obec. O rok sa všetko zopakuje.
Aj keď niektorí obyvatelia tamojších osád považujú smetné nádoby za samozrejmosť, nikto si nerobí ilúzie, že to tak bude všade, a z večera do rána. Od veľkého upratovania neuplynul totiž ani mesiac, a tok pod dolnou osadou sa vracia k pôvodnému „koloritu".
Chránené značí udržiavané
Telgártske Meandre Hrona patria do územia Národného parku Nízke Tatry.„Sú na našom území, Hron vyviera v našej obci, nemôžeme sa vyhovárať na nikoho iného," povedala starostka Mária Knižková. Upozornila však na situáciu, ktorú by mala usledovať štátna ochrana prírody. Zákruty sa pred pár rokmi pravidelne vykášali, dnes sú pozarastané všeličím, čo mení ich charakter. Problém je podľa nej hlavne v tom, že hustý porast nedovoľuje vode meandrovať. „Obávam sa, že pôvodnú flóru vytláčajú iné, agresívnejšie rastliny. V meandroch žila napríklad salamandra škvrnitá, neviem aký je stav dnes," doplnila.
Majú to v „plate"
Vykášať lúky a brehovú zeleň na meandroch má podľa Eleny Gregorovej, riaditeľky NAPANT-u Roľnícke družstvo Telgárt. „Práce, pri ktorých musí dodržiavať špeciálny režim sa mu refundujú prostredníctvom poľnohospodárskej platobnej agentúry," povedala a dodala, že národný park čistil meandre a ich okolie vlani.
„Kosíme ako nám kázali," povedal dôrazne Jozef Mak, riaditeľ Poľnohospodárskeho družstva Telgárt. Podľa neho, dotácie dostávajú na celých 800 hektárov výmery, vrátane 60 ha lúk, ktoré sú súčasťou spomínanej prírodnej rezervácie. Žiadnu inú zmluvu na konkrétne práce nemajú. Projekt, ktorým chceli údajne isté veci riešiť im ministerstvo životného prostredia neschválilo. „Tohto roku sme ešte lúky na meandroch nekosili a ani nebudeme, lebo je mokro," opravil sa nakoniec.