Letné obdobie zo sebou prináša zvýšený počet turistov v meste a viac lákadiel pre kriminálnikov.
Ako je zaistená bezpečnosť osôb, zdravia, života a majetku sme sa pýtali Ľubomíra Piterku, náčelníka mestskej polície.
Banská Bystrica v lete ožíva turistami z rôznych kútov sveta. Na námestí sa pohybuje viac ľudí ako v iné ročné obdobia a to je raj pre vreckárov, ktorí tak ľahšie splynú s davom. Budú počas leta posinené hliadky mestskej polície?
Do vytipovaných oblastí, kde k takémuto konaniu často dochádza sa snažíme veliť viacej hliadok. Keď človek, ktorý sa chce dopustiť takéhoto skutku vidí uniformovaného policajta dáva väčší pozor. Samozrejme tým, že tam máme svojich príslušníkov je takéto konanie eliminované. Chýba nám však technický prostriedok, a to kamerový systém, ktorý by nám mohol podstatne uľahčiť prácu.
Kamerový systém bol zavedený zatiaľ len v Sásovej. Ako sa osvedčil?
Bolo niekoľko prípadov poškodzovania cudzej veci, ktoré sme vďaka tomu vyriešili. Napríklad pri požiari motorového sa nám vďaka rýchlemu privolaniu hasičov podarilo zabrániť väčším škodám na majetku. Najväčší význam, ktorý v tom vidím je však jeho odstrašujúci charakter. Osoby, ktoré sú si vedomé kamerového systému nepáchajú trestnú činnosť ani priestupky.
V akej fáze je v súčasnosti riešenie kamerového systému aj do ostatných častí mesta?
Žiaľ negatívny vývoj v príjmových častiach mestského rozpočtu má dopad aj na takéto aktivity. Sme závislý od mestských zdrojov. Pripravuje sa síce projekt na kamerový systém v centre mesta, ale kedy to bude zrealizované neviem povedať. Postupne by sme však chceli prejsť aj na ostatné mestské časti ako Radvaň a Fončorda. Tento kamerový systém musí byť komplexný, jedine tak to bude mať požadovaný výsledný efekt.
Hovorili sme o ochrane majetku, v kompetenciách mestskej polície je aj ochrana života a zdravia občanov.
Chceme rozbehnúť projekt, ktorý zatiaľ nie je zrealizovaný nikde v rámci Strednej Európy. Ide o monitoring rizikových skupín akými sú dôchodcovia či ľudia so zdravotným postihnutím. Tí budú mať pri sebe prístroj, ktorý v prípade nutnosti vyšle signál. Mestskí policajti potom na základe GPS, lokalizujú danú osobu a poskytnú potrebnú pomoc v rátane kvalifikovanej predlekárskej pomoci.
Celý rozhovor čítajte v MY BB novinách č.27.