BANSKÁ BYSTRICA. Pri vyše 240 prípadoch zdravotných ťažkostí spôsobených slnečným žiarením a vysokými teplotami zasahovali od piatka zdravotnícki záchranári v Banskobystrickom kraji. Väčšinou ich privolali k starým ľuďom, ale aj k deťom. Informovala o tom hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Dominika Šulková s tým, že horúčavy spôsobujú zreteľný nárast zásahov zdravotníckych záchranárov.
"V posledných dňoch zaznamenávame v Banskobystrickom kraji v súvislosti s horúčavami a priamym slnečným žiarením priemerne zhruba 40 tiesňových volaní cez deň a 15 až 20 v noci. Ide najmä o prípady dehydratácie, vyčerpanosti, odchýlok dýchania a kolapsov u starších ľudí. Pri deťoch sú to okrem vyčerpanosti aj úpaly, prehriatie organizmu, zvýšená teplota," povedala Šulková. Zdôraznila, že ľudia by mali dbať na pitný režim a minimálne v čase od 11.00 do 15.00 by sa nemali zdržiavať vonku.
Súčasné tropické počasie si vyžaduje osobitný režim v domovoch dôchodcov. Ako uviedla hlavná sestra v Domove dôchodcov a domove sociálnych služieb na Hornej ulici v Banskej Bystrici Jaroslava Ďuriančíková, klientov v tieto dni nepúšťajú ani na prehriatu terasu a dbajú hlavne na zvýšený príjem tekutín. "Každý musí vypiť denne minimálne 2,5 litra vody, o čom vedieme pitný záznam," dodala hlavná sestra.
Vysoké teploty v budove bez klimatizácie boli dôvodom, prečo primátor Zvolena Miroslav Kusein rozhodol na tento týždeň o skrátení pracovného času na zvolenskom mestskom úrade. Úradníci tak namiesto o 15.30 chodia domov už o 13.00. Klientske centrum pre občanov však funguje v nezmenenom režime.
V najväčšej nemocnici v kraji - banskobystrickej Rooseveltovej fakultnej nemocnici - zatiaľ podľa jej hovorkyne Jany Krupovej zabezpečuje klimatizácia primeranú teplotu na oddeleniach aj operačných sálach. Na urgentnom príjme nemocnice tento týždeň ošetrili štyroch dehydrovaných pacientov. V utorok jednu dôchodkyňu a dnes do 13.30 už dve ženy a jedného muža vo veku od 50 do 70 rokov. "Týmto pacientom sa skontroloval tlak, urobilo sa EKG a doplnili sa im perorálne chýbajúce tekutiny. EKG a tlak boli následne po doplnení tekutín v poriadku, išli domov. Ani jednému pacientovi nemuseli podávať infúzie," uviedla Krupová. Dodala, že do nemocnice sa dostane len minimum pacientov s ťažkosťami spôsobenými horúcim počasím. Záchranky ich totiž väčšinou po ošetrení na ulici odvezú domov.