BANSKÁ BYSTRICA. Univerzitný spevácky zbor M L A D O S Ť pri PF UMB v Banskej Bystrici po úspešných festivaloch v argentínskom Tandile (2007), v moravskom Mikulově (2009), v českom Hradci Králové (2009 a 2010), Akademickej Banskej Bystrici (zlatý diplom) i IX. Horehronských slávnostiach zborového spevu v Brezne (2009) sa v dňoch 14. - 22. júna 2010 zúčastnil IV. svetového súťažného festivalu zborového spevu GRAND PRIX Sankt Peterburg, Rusko. Celkove 20 speváckych zborov - prevažne z Európy a Oceánie (Singapur) súťažilo v 12 kategóriách o vzácnu trofej - pohár Petra Veľkého, ktorá sa viazala len na umiestnenie v zlatom pásme. Svetovej súťaže sa zúčastnili spevácky zbory z Fínska, Švédska, Ruska, Poľska, Slovenska, Turecka a Singapuru.
Pohár P. Veľkého do Bystrice
Banskobystrické vokálne teleso získalo v koncertnej sále State Capella M,. I. Glinku v Sankt Peterburgu zlatý diplom a pohár P. Veľkého, všeobecné uznanie, ale aj pozvania na ďalšie festivaly. V súťažnej dramaturgii zbor prezentoval prevažne diela slovenských skladateľov P. Procházku, M. Masiarika, I. Hrušovského, P. Špiláka a zúročil tak celoročnú náročnú prácu v oblasti hudobnej a vokálnej kultúry, ale aj v oblasti záujmových aktivít mladej generácie - vysokoškolákov, budúcich učiteľov hudobnej výchovy.
Účastníci tohoto umeleckého zájazdu mali možnosť poznať a na vlastné uši počuť vyspelú hlasovú techniku troch singapúrskych speváckych zborov rôznych kategórií, precíznu interpretáciu švédskych speváckych zborov v podaní miešaného zboru z Gőteborgu, ako aj mužského speváckeho zboru z univerzitného mesta Upsala a ženského zboru z Fínska.
Účasť na svetovom podujatí potvrdila umelecké ambície speváckeho zboru Mladosť na medzinárodných fórach, čím sa výrazne profiluje v dramaturgii, umeleckom výraze, prezentácii náročnejších diel a v celkovom sebavedomom počínaní a vystupovaní na pódiách.
Výrazne sa utužil kolektív, ktorý prebudil v sebe snahu ísť do ďalších a náročnejších spevácko-zborových projektov.
Zážitky a vzájomné priateľstvá
Nezabudnuteľné umelecké a estetické zážitky ostali vo vedomí mladých spevákov aj z festivalového či súťažného vystúpenia, po ktorom im aj porota tlieskala a verbálne zážitky z návštev významných kultúrnych pamiatok ako Petrodvorec, Zimný palác, Nevsky prospekt, Petropavlovskú pevnosť, nezabudnuteľnú Auróru, dvíhanie mostov, či samotnú Ermitáž a v neposlednom rade biele noci, ale aj spoznať záver roka v ruskom školskom systéme
s neodmysliteľným sviatkom „výpustnikov" a všetko čo s tým súvisí. Priateľské kontakty medzi zbormi vznikli i vďaka tomu, že všetky telesá obývali jeden spoločný hotel Azimut.
Účastník zájazdu orchestrálny dirigent - doc. Pavol Tužinský na margo celého festivalu konštatoval: ... „nič lepšie ma v živote nemohlo postretnúť ako byť na tomto skvelom podujatí a vidieť zlatý zborový Sankt Peterburg. "
Zbor Mladosť tak rozšíril svoje poznávanie sveta o ďalšie pobaltské krajiny Litvu, Lotyšsko, Estónsko a samotné Rusko čím sa priblíži už k dvadsiatke navštívených štátov Európy a sveta.