BANSKÁ BYSTRICA. Ani tento rok sa nepodarilo dostať do rozpočtu mesta výmenu pecí v banskobystrickom krematóriu. Tie sú po viac ako tridsaťročnej činnosti v zlom stave a v chode ich udržiavajú iba pravidelné opravy.
Podľa riaditeľa Záhradníckych a rekreačných služieb mesta (ZAaRES) v Banskej Bystrici Vincenta Chlepka je nevyhnutné nahradiť ich modernejšou technológiou, ktorá by spĺňala prísne hygienické a ekologické štandardy.
"Ak vezmeme do úvahy, že už roky bežia v náročnom režime pri teplotách spaľovania 1200 - 1600 stupňov, udržať ich v prevádzkyschopnom stave bude stále zložitejšie," dodal riaditeľ. Nevylúčil, že niektorá z pecí sa môže poškodiť natoľko, že jej oprava už nebude možná.
Hovorkyňa primátora Monika Pastuchová upresnila, že už vlani bolo na výmenu pecí plánovaných takmer 83-tisíc eur z kapitálových prostriedkov. "Predpokladám, že táto položka sa opätovne dostane do návrhu rozpočtu pre budúci rok," konštatovala.
Bystrické krematórium patrí medzi najstaršie
Banskobystrické krematórium, ktoré už niekoľko rokov spravuje ZAaRES, patrí medzi najstaršie na Slovensku.
Odborníci predpokladajú, že v budúcnosti sa budú nároky na spopolňovanie zvyšovať. Jedným z hlavných dôvodov je predovšetkým nedostatok hrobových miesta na cintorínoch vo veľkých mestách, ako aj fakt, že generačná výmena prináša uprednostňovanie kremácií. Nemalý podiel má na tom aj liberálnejší postoj cirkvi ku kremáciám ako v minulosti.
Na Slovensku sa prvé krematóriá budovali omnoho neskôr ako v iných krajinách strednej Európy. Ako prvé odovzdali do užívania bratislavské krematórium v roku 1968. Pre porovnanie - v bývalom Rakúsko - Uhorsku postavili prvé krematórium v roku 1916 v Liberci a už v prvých rokoch Československa spustili na území Čiech a Moravy ďalších štrnásť podobných zariadení.