BANSKÁ BYSTRICA .Pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu organizuje občianske združenie In minorita, Slovenské národné múzeum a Múzeum Slovenského národného povstania v utorok 2. augusta o 11:00 pietnu spomienku pri pamätnej tabuli rómskeho holokaustu Múzeu SNP v Banskej Bystrici. Podujatie je súčasťou už päť rokov trvajúceho projektu Ma bisteren! (po rómsky „nezabudnite“), ktorého cieľom je pripomínať zločiny voči Rómom počas Druhej svetovej vojny.
Ako uviedla Zuzana Kumanová zo združenia In minorita, o holokauste Rómov vie mladá generácia veľmi málo, a to aj mladá generácia Rómov. Na Slovensku sa Pamätný deň rómskeho holokaustu pripomína od roku 2005, kedy bol v Pietnej sieni Múzea SNP odhalený prvý zo série siedmich pamätníkov Ma bisteren!, ktorých vybudovanie iniciovalo združenie In minorita. Má upozorniť na to, že aj Rómovia na Slovensku boli počas druhej svetovej vojny vystavení rasovo motivovanému násiliu a perzekúciám.
Pamätný deň rómskeho holokaustu ustanovili z iniciatívy poľských Rómov a medzinárodných rómskych organizácií na začiatku 90. rokov minulého storočia na 2. augusta. V tento deň v roku 1944 bolo totiž pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov v Osvienčime-Brezinke (Auschwitz-Birkenau) zavraždených v plynových komorách 2 897 rómskych mužov, žien aj detí. Tábor nacisti zriadili v decembri 1942 a boli v ňom internované celé rómske rodiny. Podľa odhadov tam spolu privliekli vyše 20-tisíc Rómov z celej Európy, pričom väčšina z nich tam zahynula.
K deportáciám Rómov zo Slovenska do koncentračných táborov nedošlo, hoci boli pripravované. V zaisťovacom tábore v Dubnici nad Váhom vypukol na sklonku vojny škvrnitý týfus, čo deportáciám zabránilo. Podľa historika Stanislava Mičeva, riaditeľa Múzea SNP, sa Rómov v takzvanom Slovenskom štáte týkali administratívne obmedzenia životných podmienok a ľudských práv. Vraždenie Rómov sa začalo po okupácii Slovenska nacistami.