V priebehu minulého týždňa dostalo dočasné a núdzové zariadenie Kotva v Banskej Bystrici potrebné peniaze aj zákaz prevádzky. Zastupiteľstvo odsúhlasilo tisíce eur, aby sa predišlo patovej situácií. Podľa hygienikov však už nastala.
BANSKÁ BYSTRICA. Na riešenie havarijného stavu kanalizácie v núdzovom zariadení Kotva pôjde z kapitálového rozpočtu mesta čiastka viac ako 42-tisíc eur. Na minulotýždňovom mimoriadnom zasadnutí túto sumu schválili poslanci mestského zastupiteľstva.
Rozhodnutie však urobili päť minút po dvanástej. Situácia v Kotve sa v priebehu minulého týždňa natoľko skomplikovala, že Regionálny úrad verejného zdravotníctva vydal zákaz prevádzky pre ubytovanie občanov v hmotnej a sociálnej núdzi.
Zákaz prevádzky
„V areáli je momentálne havarijná situácia v odstraňovaní odpadových vôd pre poruchu kanalizačného systému. Odpadová voda vyteká a hromadí sa v zariadení pre osobnú hygienu, v priestoroch na pranie bielizne a v kuchynke," povedala doktorka Katarína Slotová, vedúca odboru hygieny detí a mládeže Regionálneho úradu verejného zdravotníctva.
Zákaz prevádzky bude platiť kým nedôjde k náprave, nakoľko hrozí nebezpečenstvo vzniku a prenosu infekčných ochorení. „Ide najmä o črevné nákazy. Tieto sú dôsledkom zlej osobnej hygieny," dodala Slotová. Na možnosť vypuknutia epidémie v objekte kde žije aj 83 detí, už pred časom upozorňovala aj Andrea Bučková z Aliancie rómskych organizácií.
Situáciu rieši nová prípojka
„Náhradné ubytovanie bude zabezpečené pre obyvateľov Kotvy I a Kotvy II vo voľných, momentálne neobsadených bytoch na Internátnej ulici a na Majerskej ceste. Časť ubytovaných pôjde na nevyhnutnú dobu k rodine s tým, že po odstránení havarijného stavu sa budú môcť vrátiť," hovorí Filipová.
Potrebné práce sa v areáli objektu rozbehnú po tom, čo bude ukončené verejné obstarávanie na výber dodávateľa. Ten by mal byť známy približne v polovici augusta. Dlhodobo zlý stav sa bude riešiť vybudovaním novej kanalizačnej prípojky pre splaškovú a dažďovú kanalizáciu.
„Predpokladáme, že pri realizácii prác dôjde v areáli k určitým obmedzeniam. Určiť ich rozsah nevieme, upresnia sa pri podpise zmluvy s dodávateľom stavby," povedala Mária Filipová, vedúca oddelenia sociálnych vecí MsÚ. Fungujúcu kanalizáciu by malo mať súčasných 134 obyvateľov zariadenia v priebehu troch mesiacov.
Aj napriek dlhodobo nevyhovujúcemu stavu celého objektu Kotva, sa podľa úradu verejného zdravotníctva ktorý tu vykonáva kontroly tri až štyrikrát za týždeň v minulosti nevyskytli prípady epidémie prenosných ochorení.
Kompetencia krajov
Poskytovanie núdzového bývania je v kompetencii samosprávnych krajov. „Keďže núdzové a dočasné bývanie v Kotve zriadilo mesto, je podľa zákona povinné ako prevádzkovateľ zachovať existujúce služby aj naďalej," povedala Filipová.
Banskobystrický samosprávny kraj o zriadení ďalšieho núdzového bývania neuvažuje. „V roku 2010 objednávame miesta pre občanov Banskej Bystrice v zariadeniach takéhoto typu, u zriaďovateľa, ktorým je neverejný poskytovateľ, Dom svätej Alžbety," povedal Peter Hajnala, hovorca Banskobystrického kraja. Krízové stredisko pre osamelých rodičov a deti má kapacitu 21 miest.
„V budúcom roku pri poskytovaní takýchto služieb bude kraj postupovať podľa potrieb občanov a schválených finančných prostriedkov," dodal.