Uctiť si pietnou spomienkou tých, ktorí o svoje životy prišli počas druhej svetovej vojny,a odsúdiť prejavy fašizmu či nacizmu. To bolo hlavnou myšlienkou Stretnutia generácií na Kaliští.
KALIŠTE.V desiatky rokov neobývanej obci Kalište sa počas víkendu zišli stovky ľudí aby si pripomenuli udalosti, ktoré sa odohrali pred 65 rokmi. V palmeňoch horiacich domov podpálenými fašistami, vtedy svoju smrť našli ženy, deti i starí ľudia. Spomienkovým podujatím pod názvom Stretnutie generácií rodáci i ostatní občania, vzdali úctu tým, ktorí sa stali obeťami tohto vyčíňania. K pamätníku venovanému padlým obyvateľom i účastníkom boja proti fašizmu prišli položiť vence už po piatkykrát.
„Je zarážajúce, že aj dnes, 65 rokov po páde nacizmu a fašizmu v našej spoločnosti, ktorá nesie znaky demokracie, sa nájde skupina ľudí, ktorá sa neštíti velebiť tieto myšlienky. Na obdiv sveta vydávajú svoj nacionalizmus, xenofóbiu, netoleranciu a nenávisť," hovorí Pavol Sečkár, predseda Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB).
Tragickú udalosť si prišli pripomenúť aj rodáci či potomkovia Kališťanov. Jedným z nich je aj 72-ročný Milan Kaliský, ktorý ako sedemročný chlapec zažil krutosť vojny na vlastné oči. „Ako deti sme boli pri všetkom i pri mŕtvych. Spomienky sú stále, preto dúfam, že mladá generácia niečo také už nezažije. Keď vypálili dedinu, tak sme ešte na zhoreniskách jedli prihorené zemiaky," povedal. Pán Milan so svojou rodinou patril medzi tých šťastnejších, ktorí túto tragédiu prežili. Spolu aj s niekoľkými ďalšími sa presťahovali do Banskej Bystrici,
kde vznikla ulica Nové Kalište. Práve rodáci, žijúci po celom Slovensku sa stali iniciátormi tohto podujatia, ktoré má pripomínať hrôzy vojny.
„Odpúšťame, ale nezabúdame, aby nezabudli tí, čo prídu po nás," znel odkaz predsedu SZPB, ktorý týmito slovami zakončil svoj prejav. Pripomínať život v dnes už neobývanej obci majú aj informačné tabule, expozície či pamätné dosky s menami tých čo v osudný deň vydýchli poslednýkrát.
Kalište bolo počas Slovenského národného povstania jedným z centier Partizánskej republiky.
Za pomoc odboju ho fašisti 18 marca 1945 z pomsty vypálili. V horiacich domoch uhoreli za živa deviati ľudia. Desiatky ďalších zastrelili. Poslednou obeťou bol otec siedmich detí, ktorého fašisti brutálne zavraždili, prepílením na kusy. Do obce sa po tejto tragédií, život už nevrátil. Pôvodní obyvatelia sa odsťahovali do okolitých miest či iných kútov Slovenska. Históriu Kališťa dnes pripomínajú už len základy zhorených domov, malá zvonica a dva zrekonštruované domčeky. Od roku 1961 je Národnou kultúrnou pamiatkou a vysunutouexpozíciou Múzea SNP. Ako spomienka na ďalšie rovnako osudom skúšané miesta na Slovensku vysadili v Kaliští Sad života. Každý jeden zo zasadených stromov v ňom symbolizuje niektorú z vypálených obcí.