PONIKY. Na Poniky tentoraz nevpadli Turci, obyvatelia majú väčšie obavy pred dotieravými líškami. Svoje hospodárstva a hydinu si lepšie strážia. Za posledné dni tu zaznamenali už dva prípady, kedy líšky vošli do dvorov kradnúť hydinu.
„Konzultovali sme situáciu aj s veterinármi a miestnym poľovníckym združením. Zatiaľ sa nedá jednoznačne povedať, že by sa v našom regióne líšky premnožili. Každopádne by však obyvatelia mali byť obozretnejší," povedala starostka obce Oľga Koscová.
Medvede roztrhali ovce
Viac problémov im podľa nej spôsobuje výskyt medveďov a vlkov v okolitých horách. „Počas tohto leta roztrhali už dve ovce a nedávno našli poľovníci aj strhnutého jeleňa. Zatiaľ sa nedá jednoznačne povedať, či to má na svedomí vlk, alebo medveď," dodala. Obec sa snaží ľudí vystríhať, aby boli pri pobyte v lese ostražití. V súčasnosti je totiž kvôli hubám a lesným plodom v prírode mnoho ľudí.
Starostka hovorí, že ak by sa premnoženie líšok potvrdilo, môžu s tým byť spojené problémy. Poľovníci ich totiž nesmú strieľať v zastavenom území obce, alebo iba mimo neho. Niektorí obyvatelia sa snažia situáciu riešiť nastraženými pascami na dvoroch. „Ľudia si dobre uvedomujú, čo treba urobiť na ochranu svojho zdravia. V žiadnom prípade nechytať uhynuté zviera a privolať veterinárov. Tí zabezpečia ďalšie nevyhnutné rozbory uhynutého zvieraťa," povedala.
Riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy v Banskej Bystrici Vasil Černák konštatoval, že plošne zvýšený výskyt líšok nezaznamenali. V niektorých prípadoch však môže ísť o lokálne premnoženie. Veterinári pravidelne sledujú aj výskyt závažných parazitárnych ochorení, ktoré líšky prenášajú. K najzávažnejším ochoreniam patrí besnota, ktorá sa však na Slovensku vďaka plošnej vakcinácii líšok v posledných troch rokoch nevyskytla.
Pozor na neumyté lesné plody
V súvislosti s premnožením líšok sa v poslednom období spomína aj závažné ochorenie s názvom alveolárna echinokokóza. Spôsobuje ho nebezpečná líščia pásomnica, prenosná aj na človeka. Môže mať veľmi závažný priebeh a bez nasadenia liečby môže skončiť aj smrťou. Parazit je na človeka prenosný trusom líšok, zvýšenú pozornosť treba preto venovať dôkladnému umývaniu lesného ovocia, prípadne plodov zo záhrad, ku ktorým sa líšky potenciálne mohli dostať.
Inkubačná doba ochorenia je pomerne dlhá - od piatich do desiatich rokov, čo niekedy komplikuje diagnostiku. V prvej fáze môže byť ochorenie, ktorá napáda predovšetkým pečeň človeka, bezpríznakové. Odborníci z parazitologického ústavu SAV odhadujú, že na Slovensku môže byť približne 60 percent líšok, ktoré nosia v sebe nebezpečný parazit.