BANSKÁ BYSTRICA. Múzeum SNP je umiestnené v Pamätníku SNP na Kapitulskej ulici 23 v Banskej Bystrici. Prvým sídlom múzea, ktoré bolo založené 8. mája 1955, bola budova historickej radnice v tomto meste.
Na základe výziev a kampaní začalo múzeum v roku 1957 získavať do svojich zbierok predmety, písomné a obrazové záznamy z obdobia druhej svetovej vojny a Slovenského národného povstania. Po presťahovaní do reprezentačných priestorov Pamätníka SNP v roku 1969 bola vytvorená stála expozícia múzea. Jej úroveň po stránke obsahovej, technickej, ako aj výtvarného stvárnenia v netradičnom priestore pamätníka dosahovala európske parametre. Súčasťou expozície boli štyri audiovizuálne programy. K zmenám expozícií v období pred nežnou revolúciou došlo v rokoch 1974 a 1984.
Po revolúcii v roku 1989 sa prejavili aj v múzeu trhové podmienky. Dôsledkom nových pomerov bolo zníženie jeho návštevnosti, posledná expozícia už nespĺňala požiadavky návštevníkov. Preto sa v roku 1992 zrealizovali zmeny. S najnižšími nákladmi v histórii múzea bola vytvorená nová stála expozícia s názvom Slováci na bojiskách 1. a 2. svetovej vojny. V roku 1999 bola expozícia skompletizovaná 1. a 2. audiovizuálnym programom so sprievodným slovom v šiestich jazykoch.
V roku 2001 z poverenia Ministerstva kultúry SR sa Múzeum SNP stalo garantom prípravy a realizácie Slovenskej národnej expozície Tragédia slovenských Židov, ktorá bola otvorená 8. mája 2002 v Štátnom múzeu Auschwitz - Birkenau v poľskom Osvienčime. Cieľom expozície, ktorá je otvorená doteraz, bolo poskytnúť návštevníkovi historicky objektívny pohľad na genézu, realizáciu a následky holokaustu na Slovensku v rokoch druhej svetovej vojny. Múzeum SNP tým získalo možnosť prezentovať výsledky svojej práce v zahraničí návštevníkom z rôznych krajín expozíciou, ktorá je jednou z najnavštevovanejších.
Múzeum SNP získalo do správy aj Národnú kultúrnu pamiatku Pamätník Nemecká, v priestoroch ktorej 17. júna 2003 otvorilo expozíciu Represálie nacistov a príslušníkov Pohotovostných oddielov Hlinkovej gardy (POHG) na Slovensku v rokoch 1944 1945. V roku 2007 múzeum otvorilo novú expozíciu v Národnej kultúrnej pamiatke (NPK) Kalište, ktorej hlavnou témou je Partizánska republika a represálie fašistov v regióne.
Najradikálnejšou zmenou prešla stála expozícia múzea umiestnená v Pamätníku SNP. Úplne nová expozícia s názvom Slovensko v protifašistickom hnutí odporu Európy v rokoch 1939 1945 bola otvorená 27. augusta 2004 pri príležitosti 60. výročia SNP. Expozícia je rozdelená do 13 tematických celkov, z ktorých každý prezentuje inú kapitolu historického vývoja slovenských a svetových dejín. Súčasťou každého celku sú panely obsahujúce stručné historické zhrnutie a mapky názorne zobrazujúce dané obdobie, počítače s databázou autentických fotografií, viažucich sa k jednotlivým dejinným obdobiam, so stručnými popismi v slovenskom, anglickom a ruskom jazyku, ako aj krátke autentické dokumentárne filmy, ktoré je možné spustiť na plazmových obrazovkách. Všetky fotografické a filmové informácie umocňujú dobové predmety umiestnené v jednotlivých vitrínach. Súčasťou expozície sú aj dva krátke videoprogramy. Ide o otvorený digitálny systém prezentácie historických poznatkov, ktorý umožňuje dopĺňať do pamäte počítačov výsledky najnovšieho historického výskumu, a tým ich prezentovať pružne, krátko po spracovaní, bez toho, aby sa narušila formálna stránka stálej expozície. Práve vďaka tejto interaktívnej forme prezentácie obsahu s využitím výpočtovej techniky a elektroniky sa radí medzi najmodernejšie expozície v Európe.
Múzeum SNP získalo v roku 2008 ocenenie Humanista roka za Projekt vagón, ktorý dokumentoval nehumánny a tragický odsun židov z vojnového slovenského štátu. Múzeum každoročne v spolupráci so Slovenským inštitútom vo Varšave pripravuje podujatia k výročiu Slovenského národného povstania. V roku 2009 to bola výstava Naše povstania prezentovaná v Historickom múzeu vo Varšave.