Vojenské vyznamenania, zbrane, či časti výstroja z oboch svetových vojen sa dobre predávajú predovšetkým cez internet. Odborníci majú na detektoristov ťažké srdce.
BANSKÁ BYSTRICA. Nálezy z prvej a druhej svetovej vojny sa stali v posledných rokoch cenným obchodným artiklom. Predávajú sa predovšetkým cez internet, kde je zaručená anonymita. Detektoristi si totiž veľmi dobre uvedomujú, že podľa zákona o ochrane pamiatkového fondu sú archeologické nálezy vlastníctvom štátu.
Historik Marián Uhrín z Múzea SNP v Banskej Bystrici hovorí, že s detektoristami majú viacero negatívnych skúseností. Na druhej strane sa im však stali aj prípady, že im nálezy priniesli do múzea. Ide však skôr o ojedinelý jav, tieto zberateľsky hodnotné predmety chcú mnohí z nich radšej speňažiť.
„Mali sme aj také prípady, že niektorí detektoristi sa vydávali za pracovníkov múzea. Pracovníci lesnej správy im tak umožnili dostať sa s autami na miesta, kde sa v minulosti konali vojnové bitky. Keď sme na tie miesta prišli o týždeň my, lesníci boli zaskočení, čo tam chceme ešte raz skúmať," povedal.
V niektorých regiónoch Slovenska, kde prebiehali v minulosti ťažké boje, už údajne zazreli detektoristov nielen na miestach bojov, ale aj v lokalitách, kde sa nachádzajú vojenské hroby. Ide napríklad o oblasť Dukly, či Dargova. Na strednom Slovensku sa zatiaľ odborníci s takýmto hyenizmom nestretli.
„Máme informácie, že sa to môže diať, ale s konkrétnymi prípadmi sme sa zatiaľ nestretli," povedal Marián Uhrín.
Podobné skúsenosti zatiaľ nemá ani mesto Banská Bystrica, ktoré sa stará o 244 vojnových hrobov a symbolov. Podľa Jany Pelikánovej z odboru školstva, športu a kultúry mestského úradu zatiaľ im zatiaľ nik pohyb detektoristov v blízkosti hrobov neavizoval.
Mesto má v rozpočte vyčlenené zdroje na opravu kultúrnych pamiatok, z ktorých financuje aj údržbu vojnových hrobov. Ďalšie prostriedky dostávajú od štátu na základ zákona, týkajúceho sa starostlivosti o vojnové hroby.