BANSKÁ BYSTRICA. Potrebám hendikepovaných ľudí v Banskej Bystrici stále nezodpovedá verejná doprava. Po meste v súčasnosti nejazdí ani jeden bezbariérový trolejbus. Dopravný podnik mesta (DPM) nasadil v roku 2006 štyri nízkopodlažné minibusy.
„Ohlasy sú výborné. Je požiadavka na rozširovanie tohto typu dopravy," povedal Miroslav Snopko z DPM Banská Bystrica, a.s. Zastupiteľstvo ešte v roku 2009 schválilo nákup ďalších piatich minibusov. Vozový park by sa mal vynoviť aj v prípade trolejbusov.
„Všetkých 19 vozidiel bude nízko podlažných a zabezpečených bezbariérovým vstupom a tiež priestorom pre uchytenie invalidného vozíka," povedal Snopko. Nové trolejbusy by mali začať slúžiť verejnosti v roku 2011. Dovtedy zdravotne postihnutým spoluobčanom v prípade potreby môžu vypomáhať vodiči, ktorí sú na to školení.
Verejné budovy bez bariér
O niečo lepšie s bezbariérovým prístupom sú na tom verejné inštitúcie na území mesta, kto- rých je takto uspôsobených približne desať. Jednou z nich je aj mestský úrad.
„Občanom s telesným postihnutím je budova sprístupnená obojstrannou rampou. Bezbariérový prístup je zabezpečený aj do klientského centra. Ak je potrebná komunikácia s ďalšími zamestnancami alebo zástupcami mesta, sú prizvaní do priestoru pre klientov, kde v časti intímna zóna, vybavia svoje požiadavky," povedala Mária Filipová, vedúca Odboru sociálnych vecí Mestského úradu v Banskej Bystrici. V prípade, že občania so zdravotným postihnutím sa chcú zúčastniť na rokovaniach zastupiteľstva, alebo slávnostných udalostiach, ktoré sa konajú vo Veľkej sieni, je pre nich vybudovaná schodišťová plošina.
Problém s prístupom by hendikepované osoby nemali mať ani do budovy Krajského a Colného úradu, Okresného súdu či Slovenskej pošty.
Vybaviť si doklady na polícii tiež nemajú problém.
„Na Okresnom riaditeľstve Policajného zboru v Banskej Bystrici je vybudovaný výťah. Po presťahovaní oddelenia dokladov do nových priestorov, bude občanom so zdravotným postihnutím bezbariérový prístup taktiež k dispozícií," povedala Mária Faltániová, banskobystrická policajná hovorkyňa.
Právo byť sebestačný
Prekážky v bežnom živote, však majú naďalej. Obrubníky na chodníkoch, absencia výťahov v niektorých bytových domoch či verejné toalety neprispôsobené pre vozičkárov je ešte stále realita.
Charta prijatá na Európskej konferencii ministrov dopravy z roku 1999 uvádza, že verejné budovy, dopravná sieť a infraštruktúra nesmú predstavovať neprekonateľnú prekážku. Počet ľudí so zdravotným postihnutím každým rokom rastie. Či už je to spôsobené starnutím populácie, vrodenou chybou alebo úrazmi. Každý má právo byť sebestačný.