Článok pokračuje pod video reklamou
Posledný augustový týždeň bola švajčiarska Ženeva hostiteľom pravidelného stretnutia približne 500 expertov z 88 štátov sveta, ktorí sa venujú možnej hrozbe bioterorizmu.
BANSKÁ BYSTRICA. Približne päťsto odborníkov z celého sveta hovorilo na konferencii v Ženeve aj o dohode o zákaze vývoja, výroby, skladovania bakteriologických a toxínových zbraní , platnej od roku 1975. Postupne ju ratifikovalo už 162 štátov sveta, Slovensko nevynímajúc. Slovensko na konferencii zastupoval krajský hygienik RÚVZ v Banskej Bystrici Cyril Klement.
„ Môžem konštatovať, že Slovensko si všetky úlohy, vyplývajúce zo základného dokumentu, ako aj dohôd štátov pre túto oblasť, plní. Pravidelne zasielame dotazníky, ktoré vyhodnocuje ISU (International Support Unit) so sídlom v Ženeve s cieľom monitorovať prípadné snahy či pokusy niektorých štátov, prípadne firiem o výrobu biologických zbraní. Prezentovali sme tiež zákon o zákaze biologických zbraní a o zmene a doplnení niektorých súvisiacich zákonov. Nie všetky štáty, ktoré pristúpili k dohode, ju tak ako SR implementovali aj na národnej úrovni", povedal Cyril Klement.
Odborníci v súčasnosti za najväčšie možné riziko považujú zneužitie biologických zbraní teroristickými skupinami. „Nie je to vylúčené, práve preto je nutné byť v strehu a byť pred teroristami vždy o krok vpredu. To sa týka nielen biologických zbraní. Sú na to pripravené aj keď nie veľké, ale vysoko erudované tímy odborníkov, ktoré sa tejto oblasti teoreticky venujú a vedia adekvátne reagovať na požiadavky medzinárodného spoločenstva", povedal krajský hygienik.