ČIERNY BALOG. Bývalú čiernobalockú školu, objekt z roku 1933, ktorý má sedemdesiat centimetrové múry a stále pôvodný krov prestavajú na štandardné byty.
„Rozhodli sme na základe prieskumu medzi občanmi. Pýtali sme sa, ako si predstavujú ďalšie využitie nehnuteľnosti. Väčšina bola za toto riešenie. Pôvodne sme uvažovali o dvadsiatich bytových jednotkách, neskôr sme ich zredukovali na šestnásť", povedal František Budovec, starosta obce.
Boli to páni tesári
Obavy, že o ne nebude záujem sa nepotvrdili. Osem bytov už potenciálnych nájomníkov má. Ide o akciu financovanú z prostriedkov štátneho fondu rozvoja bývania. Žiadosti sa podávajú od 1. do 15. februára 2011. Dovtedy musí mať obec uzavreté aj verejné obstarávanie na dodávateľa prác.
„Do konca mesiaca by sme mali mať presne stanovenú výšku nájomného za jedno, dvoj a trojizbové byty, potom spustíme informatívnu kampaň, aby sme mali prehľad o ďalších záujemcoch o voľné kapacity", naznačil starosta. Spomínaný krov a celá povala takmer osemdesiatročnej stavby je v absolútne spoľahlivom stave.
Pôvodná škola je situovaná tak, že spolu s niekdajšími lesníckymi činžiakmi vytvorí celistvý obytný komplex s veľkým priestorom pre parkovanie áut.
Odborník tvrdí, je to Harminc
Štátnu školu v Čiernom Balogu - Dobroči údajne projektoval architekt Milan Michal Harminc (nar.1869)autor hlavnej budovy Slovenského národného múzea v Martine, ale napríklad aj bratislavského hotela Carlton, objektu kde sídli ministerstvo kultúry, desiatok verejných budov, súkromných domov, kostolov a iných významných stavieb na Slovensku a v zahraničí. Patril do tzv. „prvej generácie slovenských architektov." Napriek tomu, že škola Dobroč v internetovom zozname Osobnosti. sk chýba, podľa odborníka je to jednoznačne rukopis M.M. Harminca.