BANSKÁ BYSTRICA. Zvýšený výskyt akútnych respiračných ochorení (ARO) v Banskobystrickom kraji v medzitýždňovom porovnaní o 25 percent svedčí o tom, že sa blíži chrípková sezóna. Paradoxne, po minulotýždňovom enormnom zvýšení počtu chrípkových ochorení až o 161 percent je ich výskyt nižší o 13 percent. Informovala o tom hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová. "Rovnaký obraz nám poskytujú aj medziročné porovnania. Výskyt ARO sa o tretinu zvýšil, ale výskyt chrípky je o tretinu nižší ako v rovnakom období vlaňajška."
Výraznejší nárast akútnych respiračných ochorení je podľa odborníkov ideálny na venovanie sa prevencii. A teda zvýšiť pozornosť, pokiaľ ide o hygienu prostredia, a tiež zvýšiť konzumáciu prírodných vitamínov. Netreba zabudnúť na očkovanie proti sezónnej chrípke. "Odporúčané obdobie očkovania vychádza z toho, že imunita po podaní vakcíny vydrží do pol roka a chrípková sezóna trvá zvyčajne do polovice apríla. Ak chceme, aby protilátky vydržali hlavne v jarných mesiacoch, kedy často chrípka kulminuje, tak odborníci odporúčajú dať sa zaočkovať v druhej polovici októbra či v novembri," upozornila hovorkyňa.
Ako pokračovala, v Banskobystrickom kraji predstavuje aktuálna chorobnosť na ARO 1123 prípadov a na chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) 91 prípadov na 100 tisíc obyvateľov. Najvyššia chorobnosť na ARO je v okresoch Veľký Krtíš, Banská Bystrica, Brezno a Revúca. Chrípkové ochorenia sa najviac šíria opäť v okrese Veľký Krtíš, ale aj v Poltári, Banskej Štiavnici a Banskej Bystrici.
Ochorenia najviac postihujú vekovú skupinu do päť rokov, kde chorobnosť na ARO je 4010 prípadov na 100 tisíc obyvateľov. Vysoká chorobnosť na akútne respiračné ochorenia je však aj medzi žiakmi základných škôl a študentmi stredných škôl. Rovnaká tendencia chorobnosti je aj v prípade CHPO. Komplikácie predstavujú len 0,7 percenta z celkového počtu chorých.