BANSKÁ BYSTRICA. Epidemiológovia predpokladajú, že nový vírus AH1N1, typický najmä pre predošlú chrípkovú sezónu sa bude šíriť aj tento rok. V rámci prevencie je preto potrebné venovať zvýšenú pozornosť osobnej hygiene, vetrať domácnosti, udržiavať čistotu v kúpeľniach a na toaletách. Rovnako dôležitá je aj zvýšená konzumácia čerstvej zeleniny a ovocia s dostatkom vitamínu C. Prioritou pri prevencii podľa odborníkov však aj naďalej zostáva očkovanie. Odporúča sa najmä rizikovým pacientom so srdcovocievnymi ochoreniami, diabetikom, onkologickým pacientom či tehotným ženám.
Na očkovanie je najvhodnejší čas
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici odporúča ako najvhodnejší čas na očkovanie mesiace október a november. Imunita trvá pol roka a tak protilátky vydržia až do jarných mesiacov, kedy chrípka vrcholí. Vakcína pre sezónu 2010/2011 obsahuje vírus AH1N1, H3N2 ako aj vírus typu B, ktoré zachytili v iných častiach sveta. „Ak človek po očkovaní ochorie, väčšinou nezlyhá očkovanie, ale ide o inú chorobu, nie chrípku," povedala Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica.
Ako ďalej uviedla ochorenia horných ciest dýchacích vyvoláva aj množstvo iných vírusov, ktorých priebeh je podobný ako u chrípky. „V ovzduší cirkulujú aj adenovírusy, respiračné vírusy a rinovírusy, ktoré pripomínajú chrípkové ochorenie, nevyvolávajú však sekundárne infekcie ako napríklad zápal pľúc," povedala Viera Morihladková, vedúca oddelenia infekčnej epidemiológie RÚVZ Banská Bystrica.
Odborníci zostávajú ostražití
Ako sa bude pandemický vírus v novej sezóne správať, odborníci ešte nevedia. Na základe monitoringu Svetovej zdravotníckej organizácií však predpokladajú, že stratil na agresivite. „Očakávame normálny výskyt chrípky, ale s tým, že bude treba cielene sledovať, ktoré vírusy cirkulujú," povedala Avdičová. Pozitívnou správou je, že Slovensko nezaznamenalo za posledných niekoľko rokov väčšiu epidémiu.