BANSKÁ BYSTRICA. V dopoludňajších hodinách ohlásil neznámy páchateľ, že v objekte Stredoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb (SSUSCH) v Banskej Bystrici umiestnil bombu. Tá mala vybuchnúť presne o pol jednej. Pracovník , ktorý hovor prijal následne kontaktoval zložky záchranného integrovaného systému. Výjazdová skupina policajného zboru na mieste situáciu zhodnotila a vydala pokyn na vyprázdnenie objektu. „Z krízové štábu nám oznámili, že máme pripraviť pacientov a evakuovať ich do iných priestorov, nakoľko v ústave je bomba. Oddelenie sa nám podarilo vyprázdniť do 15 minút," povedala Mária Vígľaská, vedúca sestra na kardiochirurgii. Zdravotníci evakuovali celkovo štyri poschodia lôžkových častí vrátane ležiacich pacientov a pacientov odkázaných na vozík.
Ostré cvičenie
Našťastie v tomto prípade išlo len o ostré cvičenie, ktoré sa v ústave uskutočnilo po prvýkrát. „Keďže ide o nový objekt bolo nutné preskúšať systém evakuácie ako aj všetky štruktúry, ktoré sú do toho procesu zapojené. Postupovalo sa podľa spracovaných krízových dokumentov ústavu, pričom prvoradé bolo zachrániť ľudské životy a ak zvýšil čas, následne majetok," povedal Vincent Políček, tajomník krízového štábu SSUSCH. Aj keď pacienti boli vystavení rovnakým podmienkam, ako keby išlo o reálnu situáciu, k ohrozeniu na životoch ani zdraví neprišlo. Po tom, čo policajné zložky výbušninu zneškodnili, pacienti sa vrátili na oddelenia.
Rooseveltovu nemocnicu evakuovali celú
Takéto cvičenia sú podľa slov členov krízového štábu odpoveďou na to, čo sa dnes deje nielen vo svete, ale aj na Slovensku. Niekoľko prípadov nahlásenia výbušného systému má za sebou aj Rooseveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Posledný sa stal v auguste tohto roku, k evakuácií nemocnice vďaka včasnému odhaleniu páchateľa neprišlo. Takéto šťastie však nemali pacienti v roku 2005, keď sa anonymného šíriteľa poplašnej správy identifikovať nepodarilo. K správe sa pristupovalo ako k reálnej hrozbe a tak v priebehu dvoch hodín evakuovali všetkých trinásť poschodí vrátane oddelenia srdcovocievnych chorôb, ktoré v tom období sídlilo v nemocnici. „Pacientov sme vtedy transportovali do poliklinickej časti. Prvoradé bolo zachovať pokoj, aby u nich nevznikli komplikácie. Každý transport rizikového pacienta je svojim spôsobom nebezpečný, avšak k ohrozeniu na životoch chvalabohu neprišlo," povedala Mária Šípková, vedúca sestra na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny SSUSCH.
Viac možností
Podľa Políčeka, krízový štáb má pripravené rôzne varianty nácviku, tak aby vedel reagovať nielen na výbušné systémy, ale aj na nebezpečenstvo zo strany chemických látok. „Pracovníci zdravotníckych zariadení sú školení predovšetkým na to, aby zvládali paniku zo strany pacientov a to pri akejkoľvek hrozbe," povedal. Dnešný nácvik skončil aj vďaka dobre zorganizovanému zdravotníckemu personálu, krízovému štábu a včasnému zásahu policajtov, bez komplikácií.