BANSKÁ BYSTRICA . V okresoch Banská Bystrica a Brezno sa šíri žltačka. Regionálny úrad verejného zdravotníctva zaznamenal v tejto oblasti od augusta už 20 prípadov vírusovej hepatitídy typu A. Štyri pätiny nakazených sú dospelí ľudia.
„V spomínaných okresoch sme viac rokov mali priaznivú situáciu. Vyskytli sa maximálne jeden až tri prípady ročne. Nemali sme ani epidemický výskyt. V auguste pre zlú hygienickú situáciu v zariadení pre ubytovanie ľudí v núdzi Kotva v Banskej Bystrici vznikla epidémia žltačky. Teraz však zaznamenávame výskyt toto ochorenia roztrúsene hlavne u dospelej populácie, a to aj u ľudí, ktorí rozhodne nežijú v prostredí s nízkym hygienickým štandardom. Nevieme presne kde sa nakazili, odhadujeme že najpravdepodobnejšie v dopravnom prostriedku alebo zariadení, ktoré navštevuje veľa ľudí," popisuje aktuálnu situáciu Mária Avdičová, vedúca odboru epidemiológie regionálneho úradu.
V Banskobystrickom kraji sa žltačka objavila vo všetkých okresoch a počty chorých pribúdajú. Vysoký výskyt je v okresoch Lučenec, Zvolen, Detva, Rimavská Sobota aj Žiar nad Hronom.
Žltačka patrí medzi ochorenia, ktorým hovoríme choroba špinavých rúk. Pôvodcom infekcie je vírus hepatitídy A , ktorý je veľmi odolný voči vonkajším vplyvom, a preto sa udržuje dlhodobo v prostredí. Je odolný aj voči kyslosti žalúdočnej šťavy. Inkubačný čas ochorenia je veľmi dlhý a trvá 15 až 50 dní.
Epidemiológovia odporúčajú ako ochranu pred nakazaním najmä dodržiavanie zásad osobnej hygieny, umývanie rúk a dodržiavanie hygienických zásad pri príprave a práci s potravinami a pitnou vodou.
Účinnou formou ochrany je očkovanie. Vytvorenie ochrannej hladiny protilátok trvá 15 dní. Očkovanie je plne hradené z verejného zdravotného poistenia len prípade, že osoba bola v kontakte s chorým, alebo podozrivým z ochorenia na žltačku. Ak riziko infikovania sa na pracovisku určí pracovná zdravotná služba, očkovanie platí zamestnávateľ. Ostatní si musia očkovaciu látku zaplatiť.