BANSKÁ BYSTRICA. Tohtoročný 6. ročník Ceny Jána Bahýľa, ktorá sa udeľuje za hodnotné technické riešenie v oblasti predmetov priemyselného vlastníctva, je výnimočný v tom, že sa súťažilo v troch kategóriách. Predsedníčka Úradu priemyselného vlastníctva (ÚPV) SR Darina Kyliánová povedala, že tak urobili preto, aby podmienky v jednotlivých kategóriách boli porovnateľné.
Čestné uznanie v kategórii stredné a veľké podniky s 50 a viac zamestnancami získali Štefan Jaklovský a Martin Palou, pôvodcovia vynálezu spôsob výroby portlandského slinku s využitím kryštalickej vysokopecnej trosky, a tiež majiteľ predmetného patentu Východoslovenské stavebné hmoty, a. s., Turňa nad Bodovou.
Cenu Jána Bahýľa v kategórii vysoké školy a výskumné centrá dostali Vladimír Štollman, Jozef Suchomel a Štefan Ilčík, pôvodcovia vynálezu Mechanické rekuperačné lanové zariadenie so zotrvačníkom, a majiteľ predmetného patentu Technická univerzita vo Zvolene. "Získali sme ju za riešenie zariadenia pre akumuláciu gravitačnej energie pri doprave dreva," konštatoval Ján Tuček, rektor univerzity.
Cenu Jána Bahýľa v kategórii stredné a veľké podniky s 50 a viac zamestnancami získala spoločnosť M.O.C., s. r. o., Stará Turá, majiteľ dizajnu Polohovateľné kreslo, základňa polohovateľného kresla. " V tejto kategórii cenu odovzdali aj Pavlovi Martauzovi a Júliusovi Strigáčovi, pôvodcom vynálezu Spôsob zníženia inhibičného účinku P2O5 na tvorbu slinkových fáz pri výrobe cementárskeho slinku, a majiteľovi predmetného patentu Považskej cementárni, a. s., Ladce.
Cenu Jána Bahýľa udeľuje predseda Úradu priemyselného vlastníctva SR, jej cieľom je motivovať a podporiť rozvoj tvorivosti na Slovensku.