BREZNO/HRONEC. Špecializované zariadenie Tereza v Hronci poskytuje odbornú celoročnú starostlivosť seniorom trpiacim obávanou Alzheimerovou chorobou. Typickým prejavom tejto formy demencie je postupná strata novopamäte. Príbuzní postihnutých považujú často ich zábudlivosť za nevinný náznak nastupujúcej staroby. V pokročilom štádiu sa však problém prehlbuje do takej miery, že chorý nepoznáva ani najbližších členov rodiny. Demenciu spôsobuje progresívne odumieranie mozgových buniek. Človek sa postupne mení na bezmocnú bábku, odkázanú na pomoc okolia. Ideálne je ak sa o postihnutého starajú príslušne edukovaní opatrovatelia, dostatočne informovaní blízki, alebo odborné tímy v takto orientovaných zariadeniach.
Sú to deti s vráskami
„U nás sa nemladne ani nevyzdravieva. Sme tu nato, aby naši klienti dostali odbornú opateru akú si stupeň ich ochorenia a ľudská dôstojnosť vyžaduje. Snažíme sa udržiavať ich v mentálnej a fyzickej kondícii. Je dôležité aby si sa čo najdlhšie zachovali samoobslužné schopnosti ako obliecť sa, vykonať hygienu, zapamätať si svoje miesto za stolom v jedálni, no hlavne aby sa čas, kedy ostanú neodvratne imobilní čo najviac oddialil. Cvičenia pamäti, pracovné terapie, vychádzky, športové aktivity, teda všetko, čím ich odpútavame od nečinnosti má zmysel. Nie je to ľahká práca, ale tí ľudia ju potrebujú, povedala Soňa Málusová, riaditeľka ŠZ Tereza v Hronci.
„Alzhejmer" si vyberá prevažne ženy. V Tereze s plne vyťaženou kapacitou 54 lôžok tvoria v súčasnosti až dve tretiny obyvateľov. Väčšina postihnutých žije v domácom prostredí. Dostupné informácie o situácii na Slovensku uvádzajú, že o 50 až 60 tisíc chorých sa stará približne 150 rodinných príslušníkov a opatrovateľov.
Baločanky si urobili kurz pred dvomi rokmi. Prvé v okrese
„My máme 17 opatrovateliek. Všetky sú zaškolené a momentálne sa starajú o 23 klientov s rôznymi zdravotnými problémami. U štyroch ide s najväčšou pravdepodobnosťou o spomínanú diagnózu. Ich stav si vyžaduje nepretržitý 7,5 hodinový dohľad. Chceme pre konkrétne rodiny pripraviť niečo na spôsob prednášky o štádiách choroby a spôsoboch odbornej opatery, ktorú im môžu poskytnúť samé, " naznačila Mária Muránska, terénna sociálna pracovníčka obecného úradu. V Pohorelej je 22 opatrovateliek. V súčasnosti pripadá na každú jeden klient. Časť z nich už absolvovala povinný kurz aj hodiny praxe v breznianskej nemocnici. Ostatným, ktoré si povinné vzdelanie nedoplnia hrozí, že v roku 2011 prídu o prácu.
Lepšie to už nebude
Stredisko sociálnych služieb vo Vaľkovni poskytuje celoročnú starostlivosť osemnástim klientom. Podľa jeho vedúcej Heleny Melkovej, tretina súčasného stavu trpí fatálnou formou demencie. „Vzhľadom na požiadavky a vývoj v chorobnosti vážne uvažujem, že sa pokúsime získať štatút špeciálneho pracoviska pre klientov s Alzheimerovou chorobou," naznačila. Ako je na tom osem obcí Horehronia, ktoré patria pod Spoločný úrad pre opatrovateľskú službu so sídlom v Heľpe, sme sa napriek opakovaným pokusoch o spojenie s jeho šéfkou nedozvedeli. Nereagovala ani prosbu, ktorú sme jej zanechali na domácom odkazovači. Údajne je neustále v teréne a mobil nemá.